I veshur kuq e zi/ Publikohen fotot e rralla të komandantit, Adem Jashari

Komandanti legjendar i UÇK-së, Adem Jashari nëse do të ishte gjallë, sot do të festonte ditëlindjen, në 28 Nëntor, datë në të cilën gjithë populli shqiptar feston Ditën e Flamurit dhe Pavarësinë.

Ndërkohë, në rrjetet sociale dhe nga mediat në Kosovë janë publikuar disa foto të Adem Jasharit, i veshur me bulzë të kuqe e me shqiponjën dykrenare në mes.

Në dorë, ai dhe bashkëluftëtarët e UÇK-së mbajën pistoleta dhe kallashnikov.

Me vendim të ish-presidentit të Kosovës Fatmir Sejdiu, Adem Jashari është nderuar me titullin Hero i Kosovës.

Ndërsa, Administratori i parë ndërkombëtar i Kosovës, Bernar Kushner ka deklaruar se po të kishte Çmim Nobel për sakrificë e liri, ai do t’i takonte Adem Jasharit dhe familjes së tij.