E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

I specializuar për pajisjet shpërthyese, vritet kreu i grupit xhihadist

Forca anti-xhihadiste franceze në Sahel, njoftoi sot se kishte vrarë në Mali pranë kufirit me Burkina Faso, një ekzekutiv “të rëndësishëm” të një organizate xhihadiste të specializuar në vendosjen e pajisjeve shpërthyese të improvizuara.

Umaro Mobo Monti, kreu i rrjetit të pajisjeve shpërthyese të improvizuara (IED), u “neutralizua” në zonën Hobori gjatë një operacioni të misionit Barkan “në koordinim” me forcat e tij të armatosura. Mali dhe Shtetet e Bashkuara.

Ushtria amerikane po siguron mbështetje dhe informacion logjistik për forcat franceze në Sahel. Umaru Mobo Monti ishte “udhëheqësi i një grupi të rëndësishëm brenda Ansar al-Islam”.

Ai ishte i dyti në radhë, nën Jafar Dico, “emiri” i kësaj organizate dhe vepronte në zonën e tij. Rruga Kombëtare 16, midis Goshit dhe Gaos, sipas Barkan. IED -të janë arma e preferuar e xhihadistëve që veprojnë në këtë zonë.

Ansarul Islam u themelua në vitin 2016 në Burkina Faso nga predikuesi Ibrahim Malam Diko. Fillimisht funksionoi në Burkina Faso veriore, por më vonë fitoi lidhje me grupin e Amelou Koufa të lidhur me Al Kaedën në Sahel, me qendër në Mali qendrore. Në vitet e para të aktivitetit të tij, ai kishte marrë përgjegjësinë për disa sulme në Burkina Faso veriore. Operacionet e Ansar al-Islam u përshpejtuan pas vdekjes së Ibrahim Malam Diko, i zëvendësuar nga vëllai i tij Jafar.

Burimi i lajmit: remonews. Përshatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...