E martë, 2 Qershor, 2020
11 C
Tirana

“I shpëtoi koronavirusi”/Kurti: Do të mbahej demonstrata më e madhe që ka parë Kosova ndonjëherë

Më të lexuarat

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...

Bllokimi i kufirit me Kosovën/ Reagon Rama

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me vendimin e palës kosovare, për të mos lejuar futjen në territorin e tyre të makinave nga Shqipëria,...

Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet ka goditur vendin mbrëmjen e sotme. Bëhet me dije se tërmeti me magnitudë 3.2 të shkallës Rihter e ka pasur epiqendrën në...

Qershori nis i freskët, ja si parashikohen temperaturat gjatë javës

Ndonëse ka nisur zyrtarisht stina e verës, java e parë do të sjellë mot të freskët. Edhe kjo javë do të shoqërohet nga mot...

Një tjetër gjyqtare e vettingut kallëzohet në SPAK

Ish-gjyqtarja e Apelit Shkodër, Hajrie Muçmata, ka kallëzuar në SPAK gjyqtaren e KPK-së, Alma Faskaj. Muçmata akuzon Alma Faskajn për kryerjen e veprës penale “Falsifikim...

“Shqiptarët janë popull kafe-dashës”, në mars-prill u importuan rreth 1600 ton

Mbyllja e bareve, nuk i kanë penguar shqiptarët të konsumojnë kafe në shtëpitë e tyre. Përkundrazi, gjatë muajit prill janë importuar 922 ton kafe. Qëndrimi...

Hapja e kufirit/ Procedurat e kalimit në Kosovë dhe Mal të Zi

Në një njoftim të Departamentit për Kufirin dhe Migracionin, bëhet me dije se nga sot Shqipëria ka hapur kufirin me Kosovën e Malin e...

Rasti i George Floyd/ Autopsia private nxjerr tjetër rezultat nga ajo zyrtarja

Familja e të ndjerit George Floyd, i cili u vra nga policia në SHBA kanë vendosur t’i bëjnë një autopsi private për të zbuluar...

Manastirliu: Ja çfarë do të hapet nga data 1 Qershor

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook tregon se çfarë do të hapet nga data 1 Qershor, pra nga...

Dështimi i reformës/ Yuri Kim e ashpër me politikën: Mbani fjalën para shqiptarëve

Ambasadorja amerikane Yuri Kim, ka reaguar në lidhje me dështimin e negociatave për reformën zgjedhore në vend. Ajo ka nxitur palët që të lënë...

Kryeministri ende në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka folur në lidhje me votimi e mocionit të mosbesimit që e rrëzoi atë nga pushteti.

Në një intervistë për emisionin “Desku” në KTV, Kurti tha se e vetmja arsye pse është votuar ai mocion është se nuk pranoi të shpallte gjendjen e jashtëzakonshme nga koronavirusi.

Ai tha se presidenti Thaçi nuk është mësuar me kompetencat e tij, por ai do që të bëjë rolin e mbretit në vendin e tij.

“Kemi një president që nuk është mësuar me kompetencat presidenciale, ai do pushtet. Ti nuk mund të bësh mbretin e vendit tënd i cili është Republikë.

I bie që është shumë keq që presidenti t’i drejtohet Kuvendit për gjendjen e jashtëzakonshme, kur nuk është dakord kryeministri. Pra çfarë mund të bëjmë? Heqim kryeministrin. Me 31 deputetë mund ta shpallësh gjendjen e jashtëzakonshme. Ky është një defekt i Kushtetutës sonë.

Lexo edhe :   Njeriu që e do Kosovën, sa zyrën e tij

Në mbledhjen e 17 marsit ku mori pjesë edhe Thaçi u mbrojt dhe u lëvdua puna e policisë së Kosovës. Dhe të thuash pak orë pas mbledhjes se duhet shpallur gjendja, i bie që ta kundërshtosh policinë tënde duke e quajtur të pamjaftueshme”, tha Kurti.

Ndërkohë Kurti u shpreh se në kushte të tjera ky mocion nuk do kalonte aq lehtë. Ai u shpreh se përhapja e koronavirusit në vend bëri që të shmangej “demonstrata më e madhe popullore që ka parë Kosova ndonjëherë”.

Kurti la të nënkuptuar se nëse kjo sjellje e presidentit Thaçi vazhdon, demonstrata do të zhvillohet me patjetër në të ardhmen e afërt.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Albin Kurti: Kosova ka dy armiq, një të brendshëm dhe një të jashtëm

Kryeministri ende në detyrë, Albin Kurti është shprehur se Kosova ka dy armiq, një të jashtëm dhe një të brendshëm. I ftuar në emisionin “5...

Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet ka goditur vendin mbrëmjen e sotme. Bëhet me dije se tërmeti me magnitudë 3.2 të shkallës Rihter e ka pasur epiqendrën në...

Rasti i George Floyd/ Autopsia private nxjerr tjetër rezultat nga ajo zyrtarja

Familja e të ndjerit George Floyd, i cili u vra nga policia në SHBA kanë vendosur t’i bëjnë një autopsi private për të zbuluar...

Një tjetër gjyqtare e vettingut kallëzohet në SPAK

Ish-gjyqtarja e Apelit Shkodër, Hajrie Muçmata, ka kallëzuar në SPAK gjyqtaren e KPK-së, Alma Faskaj. Muçmata akuzon Alma Faskajn për kryerjen e veprës penale “Falsifikim...

Njeriu që e do Kosovën, sa zyrën e tij

Nga Mero Baze Qindra kamionë dhe vetura, së bashku me udhëtarët që sot janë nisur drejt Kosovës, u përballën me një surprizë të hidhur në...
WhatsApp KONTAKTO TT