E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

I shkarkuar nga Vettingu, kush është avokati që u plagos në Tiranë

Një ngjarje e rëndë tronditi kryeqytetin mesditën e sotme, ku në afërsi të Gjykatës së Tiranës, një 52-vjeçar vrau me armë zjarri ish-bashkëshortin e vajzës së tij, si dhe plagosin avokatin me të cilin viktima po shoqërohej.

I plagosur mbeti avokati Adriatik Cama, i cili është një emër i njohur pasi më parë ka ushtruar detyrën e prokurorit. Por, kush është Adriatik Cama?

I shkarkuar nga Vettingu

Adriatik Cama nuk mundi të kalojë Vettingun, ndaj më 12 korrik të vitit 2018, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit e shkarkoi nga detyra e prokurorit pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë.

Arsyet e shkarkimit

Sipas KPK, prokurori Cama ishte përfshirë në korrupsion në kohën kur drejtonte Prokurorinë e Lushnjes, pasi kishte marrë një shumë parash për pushimin e një çështjeje.

bashkë me një prokuror tjetër, Cama kishte marrë para nga familjarët e një personi të proceduar për “kontrabandë” për të pushuar hetimet ndaj tij.

Ndërkohë, KPK argumentonte në vendimin e saj, se Cama nuk e justifikonte pasurinë e tij. Kontrolli i pasurisë kishte vërejtur disa probleme në pasuritë e prokurorit ku KPK vlerësoi se ka mungesë burimesh të ligjshme për një përqindje të tyre.

Hetimet dhe avokatia

Cama njihet për hetimin e dosjeve të bujshme si vrasja e bankierit Artan Santo dhe dosjes së 21 janarit. Gjithashtu, ai është avokati i Nevaldo Hajdarajt, efektivit i cili ekzekutoi të riun Klodian Rasha më 8 dhjetor të vitit 2020.

Lexo edhe :   “Shteti më pushkatoi”, Anton Martini shpërthen keq pas shkarkimit
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...