E mërkurë, 16 Qershor, 2021
21.5 C
Tirana

I infektuar me Covid, aktori i humorit Koço Devole në gjendje të rëndë

Aktori i njohur i humorit, Koço Devole është infektuar me Covid-19. Mësohet se prej disa ditësh, 77-vjeçari ndodhej i shtruar në Spitalin Infektiv.

Pas përmirësimit ai kishte lënë spitalin dje, por situata është shëndetësore e tij është përkeqësuar. Devole është rikthyer me urgjencë duke e vendosur në intubim.

Koço Devole vuan edhe nga sëmundje të tjera bashkëshoqëruse, mes tyre edhe leuçemia, të cilat e bëjne edhe më shqetësuese situatën. Prej mbrëmjes së djeshme, aktori dhe regjisori po lufton për të fituar betejën me virusin e rrezikshëm, ndërsa familja dhe të gjithë miqtë janë me shpresë dhe besim që ai do t’ia dalë.

Ai është një nga personalitet më të njohura të humorit shqiptar. Përveçse është një aktor i shkëlqyer humori, Devole është karikaturist, skenarist, regjisor dhe prezantues spektaklesh. Rolet e tij në skene dhe ekrane janë nga më të njohurit për publikun shqiptar.

Devole ka qenë skenarist dhe aktor në koncertet e vitit të Ri te RTSH-se ne vitet 1979 – 1997 si edhe autor dhe Regjisor ne telekomedite: Çanta e zeze 1986, Të gjallë apo të vdekur 1996, Çanta me nje milion 1993, Nje dite i cmendur 1995, Pushime në Romë 1996, Tre shoke pa sherbyesen 2001, Karafili dhe Kleopatra 2001, Milioneri 2005, Na ishte njehere Shqipëria 2009.

Vitet e fundit, Koço Devole ka punuar si  skenarist në emisionin “Fiks Fare”. Gjithashtu, Koço Devole eshte autor dhe regjisor i shume spektakleve skenike.

Lexo edhe :   Studimi: Covid-19 në SHBA, që në dhjetor të vitit 2019
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kontrollet e RENEA-s/ Hoxha zbulon zonat e “nxehta” në Vlorë dhe Shkodër

Gazetari i njohur investigativ, Artan Hoxha ka dhënë detaje lidhur meaksionet e RENEA-s në dy ditët e fundit në vend, ku ka ushtruar kontrolle...

Denoncimi Fiks Fare/ 1200 euro kalimi në Kapshticë në mënyrë të paligjshme

Bashkimi Europian hap më në fund dyert për turistët shqiptarë, të mbyllura prej më shumë se 1 viti. Ambasadorët e 27 vendeve anëtare të...

Me këtë rini, e ardhmja është e sigurtë. Në dreq do të shkojmë

Nga: Mentor Kikia Në Shkodër, dyndje e madhe në sallën e teatrit “Migjeni”. Nuk po shiten biletat e ndonjë shfaqeje të ”madhe”. As ka ardhur...

Alarmi: Më shumë se gjysma e produkteve kozmetike përmbajnë kimikate toksike

Më shumë se gjysma e produkteve të njohura kozmetike që shiten në SHBA dhe Kanada ka gjasa që të përmbajë nivele të larta të...

‘Me një mik special’/ Rama i shkon në shtëpi ish-presidentit francez, Sarkozy

Kryeministri Edi Rama është takuar ditën e sotme me ish-presidentin e Francës, Nicolas Sarkozy. Në takimin e zhvilluar në shtëpinë e Sarkozy në Paris, Rama...