E mërkurë, 28 Tetor, 2020
12 C
Tirana

“I dha tender kompanisë nën sekuestro”, reagon kryebashkiaku i Gramshit

Më të lexuarat

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

Kodi Zgjedhor/ Venecia i kthen përgjigje Metës: Do e shqyrtojmë në dhjetor

Presidenti i Komisionit të Venecias, i ka dërguar një letër Presidentit Ilir Meta, lidhur me kërkesën e këtij të fundit për të dhënë një...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Të rinjtë përplasen me policinë, çfarë ndodhi mbrëmë në Tiranë (VIDEO)

Mbrëmjen e djeshme në Tiranë ka ndodhur një përplasje mes efektivëve të policisë, dhe tre të rinjve. "Ora News" ka publikuar pamjet e efektivëve të...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Murrizi: Kam dashur ta vras Rexhep Meidanin, me Fatos Nanon na ndante plumbi

Mbrëmjen e djeshme, teksa ka qenë i ftuar në emisionin “Open”, deputeti Myslim Murrizi është shprehur se kur ka qenë president Rexhep Meidani, ka...

Mbi 30 milionë kinezë banojnë ende në shpella, ja cila është arsyeja

Rreth 30 milion kinezë jetojnë ende në shpella. Dhe mbi 100 milionë të tjerë banojnë në shtëpi me një ose më shumë mure të...

Video/ Ekzekutohet me raketë ministri i Mbrojtjes në Armeni

Përshkallëzohet lufta mes Armenisë dhe Azerbajxhanit. Mediat botërore raportojnë se është ekzekutuar me raketë ministri i Mbrojtjes i rajonit separatist armen të Artsakh. Siç shihet dhe...

Rekord i zi: Në 24 orë, 7 viktima nga koronavirusi në vend

Shqipëria ka regjistruar një rekord të zi në lidhje me viktimat e shkaktuara nga Covid-19. Në 24 orët e fundit, 7 persona nuk e kanë...

Kryetari i Bashkisë së Gramshit, Klodian Taçe, ka reaguar pas deklaratave të PD-së. Kjo e fundit e ka akuzuar kryebashkiakun se i ka dhënë tender kompanisë nën sekuestro që preu pyjet.

Përmes një postimi në Facebook, Taçe tha se gjatë procesit të tenderimit, firma në fjalë ka qenë e vetmja që ka aplikuar dhe ka sjellë dokumentacionin e nevojshëm.

Ai shton se ka urdhëruar pezullimin e procedurave të mëtejshme të lidhjes së kontratës, deri në sqarimin e plotë të rrethanave. Sipas tij, akuzat politike ndaj tij ja shtojnë më shumë vullnetin për të punuar.

Postimi i plotë:

SQARIM PËR PUBLIKUN, MEDIAT DHE PARTINË DEMOKRATIKE
Në përgjigje të interesit të publik, por edhe për të qartësuar median, nisur nga lajmi i shpërndarë nga Partia Demokratike për akuzat ndaj tenderit “Blerje dru zjarri për nevojat e shkollave për vitin 2019” nga Bashkia Gramsh.

Ju bëjë me dije se dokumentacioni i paraqitur pranë bashkisë dhe komisionit të prokurimit është i rregullt dhe afati kohorë i dokumenteve është brenda afatit të procedurës së tenderimit. Gjatë afatit të çeljes së procedurave të tenderimit, firma në fjalë ka qënë i vetmi operator ekonomik qe ka aplikuar dhe ka sjellë dokumentacionin e nevojshëm. Vlefshmëria e dokumentacionit ka qënë brenda afateve kohore që parashikon ligji. Sulmet politike me emra të përveçëm dhe dokumentet me numër protokolli fallco, që ka publikuar Partia Demokratike, janë vetëm një loj politike me të cilën opozita e rrugës shtynë ditën.

Lexo edhe :   Bosi i 'Gega Oil' i dyshuar për pastrim parash, tender te drejtoria që e heton

Çdo procedurë tenderimi kalon nga anëtarët e Komisionit të Vlerësimit të Ofertave dhe Njësisë së Prokurimit në Bashki dhe komisioni ka zbatuar procedurat bazuar në dokumentet që janë dorëzuar.

Megjithatë duke falenderuar Partinë Demokratike dhe cilindo dashamirës për shqetësimin e ngritur, deri në sqarimin e plotë të rrethanave, kam urdhëruar pezullimi i procedurave të mëtejshme të lidhjes së kontratës. Akuzat politike ndaj meje janë sulme që më shtojnë më shumë vullnetin për të punuar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions/ Reali shpëton në fund, Liverpuli dhe Siti nuk falin

Plot 20 gola të shënuara në 6 sfidat e mbrëmjes së sotme të Champions League. Reali i Madridit i ka shpëtuar humbjes turpëruese ndaj Mynshenglabahut,...

Shefi i anti-terrorit: Kemi identifikuar dhe 4 familje për t’i kthyer nga Siria

Shefi i antiterrorit Gledis Nano, i cili ka qenë i përfshirë në misionin e rikthimit të qytetarëve shqiptarë nga kampi Al- Hawl ka treguar...

Shqiptarët në Siri, gazetari: Përmendja e Eva Dumanit rrezikon jetën e saj

Gazetari Taulant Kopliku në një lidhje me skype në 'Open' tha se çdo emër që përmendet në emisione apo media vë në rrezik jetën...

Tragjedi në kanalin e La Manche/ Fundoset varka me emigrantë

Katër persona, ku mes tyre edhe dy fëmijë kanë humbur jetën në një tragjedi në kanalin detar mes Francës dhe Britanisë. Varka me emigrant i...

Ish-Drejtoresha e Tatimeve, tregon aferën e kompanive me uzinën e Ballshit

Uzina e përpunimit të naftës në Ballsh është e mbyllur prej dy vitesh dhe punonjësit nuk kanë marrë pagat e prapambetura. Ata janë futur në...