E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
1 C
Tirana

‘I besova kasetën’/ Bellanica: Basha kishte emblemën e Gjykatës së Hagës

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Milaim Bellanica personi që filmoi masakrën e ndodhur në Krushë të Madhe, i ftuar në emisionin ”Open” në ”Top Channel”, i ka qëndruar dëshmisë së tij, se kasetën me pamjet filmike të masakrës ia ka dorëzuar Lulzim Bashës.

Ai më tej ka shtuar se Basha i ka thënë se do ta ndihmonte dhe se në duart e Gjykatës së Hagës, kaseta do të ishte më e sigurtë.

Eni Vasili: Keni deklaruar se një grup nga UMNIK ju ka kërkuar kasetën për masakrën dhe në atë grup thoni se ka qenë edhe Basha.

Milaim Bellanica: ”Atë natë kur u dha për herë të parë nga BBC, për një orë e gjysmë ka zbrit helikopteri në banesën ku me ka çu, Dashamir Peza. Kanë qenë mbi 200 veta. Kanë zbrit 13 persona me uniforma dhe me emblemën e gjykatës së Hagës. Basha më ka thirr, Milaim Bellancia a je aty? U thash se kanë punë me mu, kam zbrit poshtë në kat të dytë. Dhe më tha a do bisedojmë për çështjen e luftës. Jemi ngjit në një sallon. Aty e kanë pru një mjet se kaseta ka qenë sa paketa e cigareve. E kanë marrë dhe kanë shiku. Me thanë kush të ka pagu me e bo ktë incizim.

Basha drejtë përdrejtë me tha. I pari ka qenë Dashmair Peza që më ka thënë. U kam thënë se e kam bërë për familjen time. Që ta dinë cka bë armiku mbi popullin shqiptarë. U thash se më të largoni prej Shqipërisë, se më thanë se ke fituar shumë pare për këtë incizim mund të mendohej kjo. Njerëzit e kanë mendu. Unë i kam thënë edhe këtyre du me më largu nga Shqipëria. Lulzim Basha me tha se së bashku me BBC do të largojmë po të na japësh ne kasetën se ruhet më mirë në gjykatë të Hagës. Ka zgjat procedura deri nga ora 6 të mëngjesit.”

Milaim Bellanica: “Diku nga ora 9 të mbrëmjes, deri në orën 6 të mëngjesit ka zgjat. Ata më kanë shty me nënshkru deklaratën dhe marrëveshjen. Një ma kanë dhënë mu, por edhe kjo me ka humb. Gjithë natën, se ata nuk e kishin idenë se e kanë bo serbët atë. Nuk po bindeshin se serbët e kanë bo atë. Cka kam pa unë me sytë e mijë”.

Vasili: Si e kuptuat që ishte Basha personi me të cilët po fliste?

Lexo edhe :   Kreu i komunës së Mitrovicës, merr në mbrojtje Bashën
Lexo edhe :   Kreu i komunës së Mitrovicës, merr në mbrojtje Bashën

“Është prezantuar dhe më ka thënë që se jam me prejardhje nga Peja dhe i lindur në Shqipëri. I besova kasetën.”

Abilekaj: Kaseta me 4 prill 1999 është transmetuar nga BBC?

Milaim Bellanica: ”Atë natë ka ardh UMNIK.”

Abilekja: Por UNMIK është bërë më 10 qershor. Dhe nuk ka qenë Lulzim Basha fare aty. Ju thoni në 5 prill ku nuk ishte krijuar akoma.

Milaim Bellanica: “Basha ka thënë se jam student në Holandë. Jam marrë përkthyes i Gjykatës së  Hagës. Nuk më ka thënë i UNMIK. Me emblemën e Gjykatës së Hagës. E ka pas emblemën.”

Milaim Bellanica: “Në atë kohë ka ardhur midis Kukësit. Me emblemën e Hagës.”

Veliu: ”Në cilin vit ju për herë të parë e keni bërë publik faktin se kasetën ia keni dhënë Bashës?”

Milaim Bellanica: “Kjo ka qenë mbas BBC. Ka qenë maj për herë të parë që e ka marrë Lulzim Basha. Është edhe në gazetë. Për me u taku me Bashën jam taku në 2002.”

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbante armë me silenciator në banesë, pranga 65-vjeçarit të rrezikshëm

Uniformat blu kanë vënë në pranga 65-vjeçar, i cili mbante armë zjarri me silenciator në banesë. Shtetasi me inicialet O.I., rezulton me precedent të...

Edi Manushi flet pasi u infektua me Covid-19 (VIDEO)

Moderatori Edi Manushi është infektuar nga Covid-19. Ai ka realizuar një lidhje me Skype për emisionin “Ftesë në 5”, ku ka zbardhur më shumë...

“Kërkoi tepsi e timon”, Maliqi: Rama është çmendur nga braktisja e socialistëve

Deputeti Lefter Maliqi ka lëshuar një lum akuzash ndaj kryeministrit Rama, ndërsa citon se do të dalë i humbur në zgjedhjet e 25 prillit. Me...

Balla dhe 17 deputetë kërkesë Ruçit: Komision për raportin e Dick Marty-t

Prej javësh, mazhoranca ka hedhur akuza në drejtim të kryedemokratit Basha, në lidhje me rolin tij në hetimet ndaj UÇK-së. Nga ana tjetër, kreu...

E qëlloi me shuplakë në mes të emisionit, Ana rikthehet në “Për’puthen”

Në puntatën e djeshme në “Për’puthen” është rikthyer Ana. Ajo u fut kur po regjistrohej emisioni, ndërsa shpjegoi arsyen e largimit të saj. Bukuroshja...