E shtunë, 28 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

I bëri një pyetje presidentit Putin, gazetarja shkarkohet nga detyra

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

Një ditë pasi i bëri një pyetje presidentit Vladimir Putin, gazetarja e televizioni shtetëror rus Yamal-Region, Alisa Yarovskaya është pushuar nga puna.

Gazetarja iu drejtua me një pyetje Putin, gjatë konferencës vjetore për shtyp të presidentit.

Arsyeja se pse gazetarja u hoq nga puna mbetet e paqartë. Sipas BBC, disa burime thonë se autoritetet në zonën e Arktikut Yamal, në Siberinë veri-perëndimore nuk ishin të kënaqur me pyetjen e saj. Megjithatë, Yarovskaya thotë se ajo paraqiti dorëheqjen e saj personalisht.

Pas 3 orësh konference, Alisa Yarovskaya mori mikrofonin për t’i drejtuar një pyetje presidentit. Por me sa duket ishte menduar që të ishte një gazetar tjetër nga ky televizion që të bënte pyetjen. Gazetari në fjalë ishte i zgjedhur nga zëdhënësi i Z. Putin, Dmitry Peskov.

Ajo filloi duke nënvizuar avantazhet e ngrohjes globale për rajonin e saj, pasi kjo do të thoshte se rruga e detit Arktik po shkrihej. Infrastruktura lokale, përfshirë hekurudhat, po ndërtohej, megjithatë ndërtimi i një ure mbi lumin Ob ishte duke ngecur, tha ajo. Ura ka për qëllim të lidhë dy qytete vendore, Salekhard dhe Labytnangi.

“Guvernatori ynë, Dmitry Artkyukhov, nuk kursen asnjë përpjekje për ta kthyer këtë në një realitet”, tha Yarovskaya. “E megjithatë ne e dëgjojmë këtë diskutohet gjithnjë e më pak në një nivel federal. Pra, pyetja është se a mund të përfshihemi ‘artileria e rëndë’ federale?”.

Lexo edhe :   Rusia i dhuron Serbisë 11 tanke, Vuçiç: Do forcojmë edhe më shumë ushtrinë

Putin tha se zgjedhja e një projekti të veçantë ishte i papërshtatshëm për qeverinë federale, por ai tha që ura Ob ishte një “lidhje thelbësore” me infrastrukturën e transportit të rajonit, sepse hapja e porteve të Arktikut ishte një iniciativë thelbësore që duhej të sinkronizohej me rritja e transportit të mallrave.

Lexo edhe :   Rusia nxit Lukashenkon të vazhdojë reformën kushtetuese

Qeveria ishte e vetëdijshme për të dhe do t’i kushtonte vëmendje, shtoi ai.

Sipas një raporti nga uebfaqja Ura.ru, zyrtarë të lartë në rrethin Yamal-Nenets nuk ishin të impresionuar nga ndërhyrja e gazetarit dhe kanali televiziv ishte i pakënaqur që ajo e kishte marrë mikrofonin nga një koleg.

Duke theksuar se autoriteti vendor zotëronte kanalin televiziv për të cilin punonte, Ura.ru citoi një burim qeverie të thoshte se guvernatori nuk i vlerësonte lajkat dhe se kishte rënë dakord paraprakisht që në vend të kësaj të parashtrohej një pyetje e veçantë për lidhjet hekurudhore.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...