E hënë, 1 Mars, 2021
17 C
Tirana

I bëri një pyetje presidentit Putin, gazetarja shkarkohet nga detyra

Një ditë pasi i bëri një pyetje presidentit Vladimir Putin, gazetarja e televizioni shtetëror rus Yamal-Region, Alisa Yarovskaya është pushuar nga puna.

Gazetarja iu drejtua me një pyetje Putin, gjatë konferencës vjetore për shtyp të presidentit.

Arsyeja se pse gazetarja u hoq nga puna mbetet e paqartë. Sipas BBC, disa burime thonë se autoritetet në zonën e Arktikut Yamal, në Siberinë veri-perëndimore nuk ishin të kënaqur me pyetjen e saj. Megjithatë, Yarovskaya thotë se ajo paraqiti dorëheqjen e saj personalisht.

Pas 3 orësh konference, Alisa Yarovskaya mori mikrofonin për t’i drejtuar një pyetje presidentit. Por me sa duket ishte menduar që të ishte një gazetar tjetër nga ky televizion që të bënte pyetjen. Gazetari në fjalë ishte i zgjedhur nga zëdhënësi i Z. Putin, Dmitry Peskov.

Ajo filloi duke nënvizuar avantazhet e ngrohjes globale për rajonin e saj, pasi kjo do të thoshte se rruga e detit Arktik po shkrihej. Infrastruktura lokale, përfshirë hekurudhat, po ndërtohej, megjithatë ndërtimi i një ure mbi lumin Ob ishte duke ngecur, tha ajo. Ura ka për qëllim të lidhë dy qytete vendore, Salekhard dhe Labytnangi.

“Guvernatori ynë, Dmitry Artkyukhov, nuk kursen asnjë përpjekje për ta kthyer këtë në një realitet”, tha Yarovskaya. “E megjithatë ne e dëgjojmë këtë diskutohet gjithnjë e më pak në një nivel federal. Pra, pyetja është se a mund të përfshihemi ‘artileria e rëndë’ federale?”.

Putin tha se zgjedhja e një projekti të veçantë ishte i papërshtatshëm për qeverinë federale, por ai tha që ura Ob ishte një “lidhje thelbësore” me infrastrukturën e transportit të rajonit, sepse hapja e porteve të Arktikut ishte një iniciativë thelbësore që duhej të sinkronizohej me rritja e transportit të mallrave.

Lexo edhe :   Borrell: Me Rusinë, BE-ja duhet të ketë një qasje “tërhiqe, por mos e këput”

Qeveria ishte e vetëdijshme për të dhe do t’i kushtonte vëmendje, shtoi ai.

Sipas një raporti nga uebfaqja Ura.ru, zyrtarë të lartë në rrethin Yamal-Nenets nuk ishin të impresionuar nga ndërhyrja e gazetarit dhe kanali televiziv ishte i pakënaqur që ajo e kishte marrë mikrofonin nga një koleg.

Lexo edhe :   Lideri i opozitës ruse, Alexei Navalny transferohet në një burg jashtë Moskës

Duke theksuar se autoriteti vendor zotëronte kanalin televiziv për të cilin punonte, Ura.ru citoi një burim qeverie të thoshte se guvernatori nuk i vlerësonte lajkat dhe se kishte rënë dakord paraprakisht që në vend të kësaj të parashtrohej një pyetje e veçantë për lidhjet hekurudhore.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Koronavirusi: Regjistrohen 986 raste të reja dhe 19 viktima

Kurba e koronavirusit në Shqipëri vijon të mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 986 raste të reja. Ndërkohë, 19 persona...

Video/ Shkëputet masa gjigande e akullit në Antarktidë

Një ajsberg i madh që i afrohet madhësisë së Londrës së Madhe është shkëputur nga Antarktida, afër stacionit kërkimor Halley të Britanisë. Instrumentet sipërfaqësore në...

SHBA/ Gjykata gjobit me 65 milion dollarë rrjetin social Facebook, ja arsyeja

Një gjykatës federal ka aprovuar një gjobë prej 650 milion $ të një procesi gjyqësor mbi privatësinë kundër Facebook për pretendimin e përdorimit të...

Basha pyet qytetarët: Nuk jeni të kënaqur me drejtuesit? Ndërrojini (Video)

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka publikuar një video në rrjetin social, Facebook, ku i këshillon qytetarët që t'i ndërrojnë drejtuesit e tyre...

Ndryshimi i klimës, po bën që sezonet e alergjive të nisin më herët

Kokrrat e polenit nga bimët që lulëzojnë, fluturojnë zakonisht edhe qindra kilometra përmes erë. Tani duket se kriza e klimës e ka përshpejtuar udhëtimin...