E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Humb jetën në Afganistan gazetari fitues i çmimit ‘Pulitzer’

Reporteri dhe fotografi i Reuters-it Danish Siddiqui u vra sot në Afganistan ndërsa po ndiqte përplasjet midis forcave afgane të sigurisë dhe Talibanëve pranë një kalimi kufitar me Pakistanin. Lajmi u bë me dije nga një komandant afgan.

Siddiqui ishte pjesë e ekipit të Reuters që në vitin 2018 fitoi Çmimin Pulitzer për fotografi me raporte mbi krizën e refugjatëve në Rohingya.

Gazetari ishte ‘ngulitur’ tek forcat afgane që nga fillimi i kësaj jave, thotë faqja e internetit e Reuters-it. “Ne po kërkojmë urgjentisht më shumë informacion, në bashkëpunim me autoritetet e rajonit,” thanë në një deklaratë presidenti i Reuters Michael Friedenberg dhe drejtori Alessandra Galloni, duke theksuar se “Danish ishte një gazetar i shquar, një burrë dhe baba dhe koleg i përkushtuar. Shumë i dashur. Mendimet tona i drejtohen familjes së tij në këtë moment të tmerrshëm”. Siddiqui kishte raportuar në agjencinë e tij këtë mëngjes se ishte plagosur në krah ndërsa ishte duke ndjekur përplasjet./ansa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nis hakmarrja pas përgjimeve, Tatimet ‘mësyjnë’ te bizneset e Armand Dukës

Bashkia e Tiranës me në krye Erion Veliaj, ka marrë zotimin për të "pastruar futbollin". Prokuroria e Tiranës ka nisur sot një hetim për...

Kriza në Ukrainë, NATO rrit praninë e saj

Aleatët e NATO-s po vendosin forcat në gatishmëri, dhe po dërgojnë anije shtesë dhe avionë luftarakë në Evropën Lindore, tha organizata të hënën. Këto...

FSHF i nxori audio-përgjimin, Veliaj: U qëndroj një për një atyre që kam thënë!

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka reaguar pas publikimit të audio-përgjimit të publikuar sot nga Federata Shqiptare e Futbollit, në të cilën...

1100 mësues të infektuar, Ministrja e Arsimit flet për mbylljen e shkollave

Aktualisht në Shqipëri janë 1100 mësues të konfirmuar me Covid-19, dhe 1600 nxënës. Përpos situatës së rënduar me pandeminë, shtohet edhe frika për gripin...

Zgjedhjet e nxehta të 6 marsit, 10 pritshmëritë për 6 bashki

Nga: Roland Qafoku Vendimi për zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 marsit më shumë duket si një pushim i detyruar i kërkuar nga trajneri në...