Rajoni

Huliganët serbë sulmojnë konsullatën e Kosovës në Danimarkë


               Publikuar në : 20:50 - 14/08/19 user tir

Konsullata kosovare në Danimarkë është sulmuar nga disa persona të panjohur, të cilët dyshohen të jenë huliganë serbë. Lajmi për sulmin e Konsullatës është bërë publik në “Facebook” nga ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli. Ai shkruan se autoritetet e Kosovës në bashkëpunim me ato daneze po punojnë për të identifikuar dhe për të vënë para drejtësisë përgjegjësit e sulmit.

Postimi i Pacollit:

“Sot, në orët e hershme të mëngjesit është sulmuar Konsullata e Republikës së Kosovës në Kopenhagë, në Mbretërinë e Danimarkës si dhe është dëmtuar Stema e Shtetit të Kosovës nga banditët dhe huliganët serbë në Danimarkë. Ne e dënojmë këtë veprim qyqarë që shkel Konventën e Vjenës dhe sigurinë e ambienteve diplomatike dhe konsullore.

Ne jemi duke punuar me autoritetet daneze për të sjellë përgjegjësit para drejtësisë. Sulmet e vazhdueshme të huliganëve serbë kundër ambienteve diplomatike dhe konsullore të Kosovës tregojnë vetëm frustrimin e politikës së ngecur të Serbisë e cila ende nuk do të kuptojë se që 11 vjet në Balkanin Perëndimor ekziston një shtet i pavarur që quhet Republika e Kosovës. E dënojmë fuqishëm propagandën serbe dhe fushatën agresive të Serbisë kundër Republikës së Kosovës”.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT