E diel, 7 Mars, 2021
15 C
Tirana

Hoti: Duhet të kemi kujdes, mutacioni i Covid-19 po përhapet me shpejtësi

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti ka bërë sot një rankim të qyteteve për nga ndikimi i masave të Covid.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, ai ka shkruar se situata në Kosovë është duke u përmirësuar.

Sipas tij, tani më shumë se kurrë qytetarët duhet që të kenë kujdes pasi varianti i ri i Covid-19, është në qarkullim dhe se po përhapet shumë shpejtë.

”Rangimi i komunave i bërë sot lidhur me masat anti Covid-19 tregon se po përmirësohet gjendja. Por, duhet të kemi kujdes maksimal pasi tani po qarkullon varianti i ri i virusit covid-19, i cili po përhapet shumë më shpejt.”, shkruan Hoti në Facebook.

Që prej marsit të vitit 2020, e deri më 8 janar 2021, Kosova ka regjistruar 53.264 raste pozitive me COVID-19.

Prej tyre, 1.368 pacientë kanë vdekur dhe 45.000 janë shëruar, dhe raste aktive janë 6.896.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Drama e Sir Alex-it

Sir Alex Ferguson tha se kishte frikë se nuk do të ishte më kurrë në gjendje të fliste përsëri pasi pësoi një hemorragji në...

Itali/ Milani kërkon të rigjejë busullën

Një problem muskular e ka shtuar Ante Rebic-in në një listë të gjatë lëndimesh tek ekipi i Milanit të vendit të dytë përpara transfertës...

Spanjë/ Sot derbi i madh i Madridit, loja bëhet serioze

Atletico Madrid pret Real Madridin në një derbi të kryeqytetit spanjoll që do të lërë gjurmë në garën për titull. Atletico kryeson kampionatin dhe...

Revoltat e dhunshme në Mianmar/ OKB: Ndaloni vrasjen e protestuesve

I dërguari i Kombeve të Bashkuara për Mianmar i ka bërë thirrje këshillit të sigurimit të KB të marrë masa kundër protestave të dhunshme,...

SHBA-ja lëshon alarm për sulm të ri kibernetik

Qeveria amerikane është duke bërë paralajmërime për sulme të mëdha kibernetike, të cilat mund të kenë shënjestruar serverët e kompanisë Microsoft, dhe të cilat...