E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

Horrori në Kombinat/Të ndjerat nuk komunikonin me askënd prej një viti

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Covid-19: Rritje e frikshme e rasteve të reja në vend

Kurba e Covid-19, ka shënuar sërish një rritje të frikshme në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 832 persona...

Pesë muaj pas ngjarjes së rëndë, ku u vetëflijuan në banesën e tyre në Kombinat Anisa dhe Zhaneta Josifi, ekspertët kanë vëzhguar çdo mesazh të shkëmbyer mes tyre, të mbijetuarës Blerta Josifi dhe personave të tjerë.

Por bëhet me dije se nuk kanë gjetur asgjë. Edhe me rikuperimin e mesazheve apo bisedave të fshira, është vërtetuar se dy motrat dhe nëna e tyre, prej më shumë se një viti nuk komunikonin me askënd në telefon. E ndërsa bisedat e bëra para më shumë se një viti, nuk kanë bërë që ekspertët të dalin në përfundimin se dikush i çoi drejt vetëflijimit.

Ekspertiza mjeko-ligjore e trupit të dy viktimave, ka përcaktuar si shkak të vdekjes të Zhaneta dhe Anisa Josifit mos-ushqyerjen. Të treja anëtaret e familjes Josifi besonin në ringjallje dhe vendosën të vetëflijoheshin.

Sipas ekspertizës, Anisa kishte rreth 15 muaj që kishte humbur jetën, dhe ishte mumifikuar nga e ëma dhe motra e saj, me shpresën se një ditë do të ringjallej, ndërsa disa ditë më parë kishte ndërruar jetë dhe vetë Zhaneta.

Lexo edhe :   Tiranë/Dyshonte se ishte infektuar me Covid-19, 57-vjeçari pret damarët

“Ritualit fetar” mundi t’i mbijetonte vetëm Blerta, 34 vjeçare. Kjo e fundit nuk ka mundur dot që ti japë lamtumirën nënës dhe motrës së saj, për shkak të gjendjes emocionale dhe mendore në të cilën gjendej.

Ceremonia mortore është kryer në qytetin e Përmetit, aty ku familja Josifi kishte origjinën, dhe ku prehej dhe kryefamiljari, që po ashtu kishte ndërruar jetë përmes vetëflijimit.

Ngjarja e rëndë u denoncua nga daja i vajzave, i cili u shqetësua për shkak se e motra nuk i kishte hapur telefonin.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

LAJM I FUNDIT/ Veton Surroit i rikthehet titulli “Qytetar Nderi”

I rikthehet titulli “Qytetar Nderi” Veton Surroit, pasi prefekti i Kukësit refuzon vendimin e Këshillit të Qarkut Kukës. Publicistit dhe politikanit nga Kosova, Veton...

Zyrtare/ Vijon ora policore, Komiteti i Ekspertëve nuk bën asnjë ndryshim

Komiteti i Ekspertëve vendosi ditën e sotme që të mos ketë masa të reja. Komiteti Teknik i Ekspertëve tha se aktualisht do të vijojmë...

Britania do nisë vaksinimin javën e ardhshme, Interpoli lëshon alarmin global

Britania u bë vendi i parë në botë që zyrtarizoi vaksinën kundër koronavirusit, që pritet të nisë të mërkurën e javës që vjen. Zyrtarët...

Hetimet e SPAK/ Ish-drejtori i burgut 313 akuzohet për korrupsion

SPAK ka përfunduar hetimet për procedimin penal të Eduard Strugaj, ish drejtor i burgut 313-të dhe të pandehurve të tjerë. I pandehuri Eduard Strugaj,...

‘Bashkë do ia dalim’, Kosova me masa kufizuese për festat e fundvitit

Shifrat në rritje të infektimeve të reja, ka detyruar autoritetet në Kosovë të ndërmarrin masa të reja. Duke analizuar situatën e ku nuk ka patur...