E shtunë, 12 Qershor, 2021
26.5 C
Tirana

Holandë, studiuesit ‘trajnojnë’ bletët për të zbuluar të infektuarit me Covid

Studiuesit holandezë kanë ”trajnuar” bletët, të cilat kanë një nuhatje jashtëzakonisht të mprehtë, për të identifikuar mostrat e infektuara me COVID-19.

Një zbulim që ata thanë se mund të shkurtojë kohën e pritjes për rezultatet e testit në vetëm sekonda, shkruan agjencia e lajmeve, Reuters.

Për të trajnuar bletët, shkencëtarët në laboratorin e kërkimit bio-veterinar në Universitetin Wageningen u dhanë atyre ujë me sheqer pasi u treguan mostra të infektuara me COVID-19

”Pasi u mësuan me sistemin, bletët ishin në gjendje spontanisht të zgjasin gjuhët e tyre për të marrë një shpërblim kur u paraqitet me një mostër të infektuar”, tha Wim van der Poel, një profesor i virologjisë i cili mori pjesë në projekt.

Zgjatja e gjuhëve të kashtës së bletëve për të pirë është konfirmimi i një rezultati pozitiv të testit të koronavirusit, sipas studiuesve.

Mund të duhen orë ose ditë për të marrë një rezultat të testit COVID-19, por përgjigja nga bletët është e menjëhershme. Metoda është gjithashtu e lirë, potencialisht duke e bërë të dobishme për vendet ku testet janë të pakta.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ushtarët e Antikrimit s’mund t’i hidhen krimit

Nga: Preç Zogaj Drejtësia e re me bashkautorësi amerikane dhe europiane, në konceptim dhe zbatim, të cilën unë e kam mbështetur e do të vazhdoj...

Asisti i Shaqirit nuk mjafton, Zvicra ndalet nga Uellsi (Video)

Përfundon ndeshja e dytë e kampionatit europian ''EURO 2020''. Ndeshja e vlefshme për grupin A, midis Uellsit dhe Zvicrës është mbyllur në barazim, me...

Zgjedhje për kreun e ri/ Gjana: Komisionerët e kandidatëve vetëm nga degët e PD

Komiosionerët e çdo kandidati për kryetar në PD duhet të jenë anëtarë të degës përkatëse të PD-së ku do propozohen për këtë proces. Ka...

Asnjë viktimë nga koronavirusi, 12 raste të reja në 24 orët e fundit

Situata epidemiologjike në vendin tonë paraqitet e qëndrueshme. Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 12 raste të reja me Covid-19, nga 2.916 testime...

”Shpresoj të mos jetë si Trump”/ Putin flet për Biden para takimit në Gjenevë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin shpreson se homologu i tij amerikan, Joe Biden, do të jetë më pak impulsiv se paraardhësi i tij, Donald...