E mërkurë, 16 Qershor, 2021
20.5 C
Tirana

Holanda: Shqipëria të përmbushë 6 kushte para Konferencës Ndërqeveritare

Qeveria Hollandeze ka paraqitur në parlament një raport në lidhje me fillimin e bisedimeve të anëtarësimit në BE me Shqipërinë, duke renditur gjashtë kushte që ajo konsideroi se duhet të plotësoheshin në funksion të konferencës ndërqeveritare.

Raporti mbështetet në raportin pozitiv të Komisionit Evropian për Shqipërinë. “Komisioni arriti në përfundimin se Shqipëria kishte bërë përparim vendimtar dhe ishte afër përmbushjes së kushteve të vendosura nga Këshilli në funksion të IGC të parë (Konferenca Ndërqeveritare)”, tha raporti, shkruan Euractiv.

Qeveria Hollandeze renditi gjashtë kushte që ajo konsideroi se duheshin përmbushur, përfshirë reformat zgjedhore, gjyqësore intensifikimin e luftës kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, përfshirë duke bashkëpunuar me vendet e BE përmes Planit të Veprimit për të zbatuar Task Forcën e Veprimit Financiar dhe rekomandimet.

Hollanda tha se Shqipëria duhet të trajtojë gjithashtu fenomenin e kërkesave të pabazuara për azil, të sigurojë riatdhesimin dhe të ndryshojë Aktin e saj të Mediave në përputhje me rekomandimet e bëra nga Komisioni i Venecias.

Këtu mund të gjeni raportin e plotë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës

Policia njofton se është dhunuar për shkak të detyrës Drejtoresha e Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit në Bashkinë e Tiranës. Agresori është një 34-vjeçar me...

‘Vatra’ deklaratë: Të na tregohet pse Berisha u shpall “non grata”

DEKLARATË PUBLIKE E FEDERATËS PAN – SHQIPTARE TË AMERIKËS VATRA, RRETH SHPALLJES ‘NON GRATA’ TË ISH- PRESIDENTIT SHQIPTAR DR. SALI BERISHA Federata Pan - Shqiptare...

BE heq kufizimet e udhëtimit për Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të mërkurën (16 qershor) të heqin kufizimet e udhëtimit për udhëtarët nga tetë vende dhe territore...

Arma më e fuqishme e Opozitës

Nga Oerd Bylykbashi Ligji i Dekriminalizimit funksionon si sahat! Një tjetër kryebashkiak i dënuar me burgim u zbulua falë tij, duhet të largohet nga funksioni...

Hodhi çantën nga dritarja e lokalit sapo pa RENEA-n, pranga 27-vjeçarit

Kontrollet e befasishme të RENEA-s në Fier për kapjen e personave në kërkim, janë finalizuar me arrestimin e një të riu. Në pranga është...