E enjte, 28 Maj, 2020
22 C
Tirana

HIV-AIDS një bilanc lufte: 35 milionë të vdekur, mbi 70 milionë të infektuar

Më të lexuarat

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Pagat e luftës/ Rama ultimatum punëdhënësve: Keni kohë deri më 5 qershor

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me shpërndarjen e pagave të luftës, duke paralajmëruar punëdhënësit që të aplikojnë ose përndryshe do të gjobiten. Përmes një...

Policia i bllokon 400 mijë dollarë biznesmenit në Tiranë, do t’ia kalonte të vëllait në Australi

Policia ka nxjerrë të dhënat lidhur me sekuestrimin e 400 mijë dollarëve në llogarinë e një biznesmeni në Tiranë. Paratë janë bllokuar për shkak...

Rama jep lajmin e shumëpritur: Kjo është java e fundit me masat shtrënguese

Kryeministri Rama zbuloi se kjo do të jetë java e fundit e masave strikte të mbylljes prej pandemisë. Lidhur me shqetësimin e qytetarëve, ai tha...

Koronavirusi/ “Bëni kujdes o njerëz”, Rama thirrje qytetarëve

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se është shumë në merak, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Kreu i Qeverisë iu bëri...

‘Qytetari dixhital’ zbardh skemën e mashtrimit në Korçë/ Berisha: Në lojë 100 milionë

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me mesazhet denoncuese nga “qytetari dixhital”. Këtë herë bëhet fjalë për një denoncim në Bashkinë e Korçës, që nëse...

“Do të vras”, Brataj tregon publikisht kërcënimet me jetë

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, është treguar mjaft i hapur, ndërsa ka rrëfyer se gjatë punës ë tij ka pasur plot të papritura....

HIV është një virus i tmerrshëm që infekton sistemin imunitar, duke zvogëluar aftësinë e tij për të luftuar infeksionet dhe sëmundjet e tjera. Që prej zbulimit në vitin 1980, nga kjo sëmundje janë prekur mbi 70 milionë njerëz, ndërsa kanë vdekur 35 milionë njerëz.

Kjo sëmundje transmetohet përmes seksit të pambrojtur, transfuzionit të gjakut të infektuar, gjilpërave të infektuara dhe nga nëna tek fëmija gjatë shtatzënisë, lindjes apo gjidhënies.

Studiuesit mendojnë se kjo sëmundje e ka origjinën në Republikën Demokratike të Kongos në vitin 1920, nga një lloj majmuni me ngjyrë të gjelbër. Rajoni më i prekur në botë, është afrika sub-Sahariane.

Në vitin 2010, rreth 68 për qind (22.9 milionë) e të gjitha rasteve me HIV dhe 66 për qind e të gjitha vdekjeve (1.2 milionë), ndodhën pikërisht në këtë rajon. Afrika e Jugut, është vendi me popullsinë më të madhe të njerëzve të prekur nga kjo sëmundje: 5.9 milionë.

Në Shqipëri ka mbi 1200 persona të sëmurë me këtë virus. Rastet e reja shtohen me gati 100 çdo vit. Vetëm gjatë vitit 2018, kanë humbur jetën 20 persona të infektuar. Dhjetë prej tyre ishin diagnostikuar po atë vit. Dhe kjo do të thotë se virusi ka qenë në stadin më të fundit, kur dhe është diagnostikuar.

Problem mbetet edhe transmetimi i virusit nga nëna tek fëmija. Në vend numërohen gjithsej 44 fëmijë të infektuar nga nëna, dy prej të cilëve vetëm gjatë vitit të shkuar. Falë arritjes së shkencës, është arritur të pakësohet me gati 3 herë numri i vdekjeve vjetore nga kjo sëmundje. Gjithsesi nuk është gjetur ende kura që e shëron përfundimisht atë.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nis mbledhja e Këshillit Politik për ‘Zgjedhoren’, ja çfarë pritet

Pak çaste më parë është mbledhur Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore. Përfaqësuesja e opozitës parlamentare në Këshillin Politik të Reformës Zgjedhore, Rudina Hajdari, përfaqësuesi...

Çfarë po ndodh? Kë po kërcënon aq ashpër Gjermania

Ministria e Jashtme e Gjermanisë ka kërcënuar me sanksione të BE-së ndaj "atyre që janë përgjegjës" - duke përfshirë një shtetas rus - për...

“Nëna e Skënderbeut, me origjinë serbe”, Paskal Milo sqaron të vërtetën

Historiani dhe ish-ministri i Jashtëm, Paskal Milo, sqaron se si qëndron e vërteta e deklaratave të tij lidhur me origjinën e nënës së Skënderbeut....

30 milion euro për Teatrin/ Ahmetaj: Do i nxjerrim nga dheu nëse s’i kemi

Ministri për Rindërtimin, Arben Ahmetaj foli ditën e sotme për ndërtimin e Teatrit të Ri. Referuar letrës së Kryebashkiakut të Tiranës për 30 milion euro...

Ahmetaj: Paga e tretë e luftës do merret brenda 15 qershorit

Ministri Arben Ahmetaj, në një intervistë për “News24”, sqaroi se pagën e luftës pritet që ta marrin 50 mijë qytetarë. Bëhet fjalë për ata...
WhatsApp KONTAKTO TT