E shtunë, 24 Tetor, 2020
15 C
Tirana

Historia e pabesueshme: Rrugëtimi i Jurgen Klopp që nisi nga një bast i rrezikshëm

Më të lexuarat

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Foto/ Lefter Koka me Fatos Nanon, ndryshim drastik i ish-kryeministrit

Deputeti Lefter Koka ka publikuar në rrjetin social, Facebook një foto krahë për krahë me ish-kryeministrin socialist Fatos Nano. Në mbishkrimin e fotos, Koka shprehet...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

Produksioni i ‘Përputhen’ e përjashton nga emisioni, reagon Shqipja (FOTO)

Produksioni i emisionit “Përputhen” në Top Channel, dje vendosi të përjashtonte konkurrenten Shqipe Hysenaj nga programacioni, për një afat kohor të papërcaktuar. Në nisje të...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

Vritet ish-sportisti, babë e bir e ekzekutojnë në mes të restorantit

Një atentat i mori jetën ish-sportistit të arteve marciale të përziera (MMA) Shamil Abdulmuslimov në qytetin e Kasaviurtit në Dagestan. Kamerat regjistruan të gjithë ngjarjen...

“Mos më prekni me dorë, jam i sëmurë”, zbardhet incidenti i Ndocajt me policinë

Ish-deputeti Eduart Ndocaj është shoqëruar sot në komisariat, pas incidentit në përurimin e shtëpisë së Gjergj Fishtës. Forcat e policisë kanë shoqëruar ish-deputetin, i...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Në momente krize ndonjëherë merren vendime të guximshme që ndryshojnë rrjedhën e historisë dhe kështu ndodhi 18 vite më parë, kur Christian Heidel vendosi t’i besonte instiktit, duke emëruar trajner një fillestar si Jürgen Klopp, me shpresën se ky i fundit do bënte mrekullinë dhe do e shpëtonte Mainzin nga rënia në divizionin e tretë gjerman.

“Tetë javë pasi mori drejtimin, e siguruam mbijetesën”, thotë ish-drejtori sportiv i Mainzit, zgjedhja e çuditshme e të cilit bëri të mundur që Mainzi të ngjitej nga fundi i tabelës në Bundesligën 2 te mbijetesa në javën e parafundit të sezonit debutues.

“Ndeshja jonë e fundit ishte jashtë fushe, në Mannheim. Kishim me vete 60 autobusë me 3000 tifozë. Na shpartalluan 4-0, por nuk na interesonte fare. Në kthim udhëtuam bashkë, tifozë e staf, me një anije të madhe pasagjerësh përgjatë lumit Rhein, deri në Mainz.

Ishte një festë gjigante dhe unë e Jürgen qëndronim ulur në fillim të anijes me një kuti birrash përpara, duke mos e pasur ende të qartë çfarë kishte ndodhur në ato 8 javë. Kur mbërritëm në Mainz kutia e birrave ishte bosh”.

Klopp ka trashëguar nga babai i tij karizmën, punën e pandalur dhe ndjenjën e besnikërisë. Nga trajneri Wolfgang Frank ndikoi te Klopp me taktikat e tij të kopjuara nga Arrigo Saçhi dhe me seksionet e video-analizave.

Megjithatë, pa shansin që iu dha nga Heidel në shkurt 2001, Klopp nuk do i kishte vënë dot në jetë ato që kishte mësuar, për t’u bërë më pas trajneri që ka kthyer Liverpoolin në majën e Europës dhe që këtë të shtunë do të tentojë të fitojë Champions League.

Heidel shpjegon: “Vendimi për ta kaluar Klopp nga lojtar në trajner në një moment aq të vështirë ishte një vendim instikti, jo i marrë me logjikë. Ai nuk ishte kapiteni i ekipit, por ishte lideri shpirtëror dhe kreu taktik i skuadrës.

“Ai studioi shkencat sportive kur ishte në Mainz dhe ishte e qartë që do bëhej trajner kur të mbyllte karrierën si futbollist. Kisha nevojë për një trajner që do të vazhdonte në rrugën taktike të Wolfgang Frank. Kjo gjë i kishte ezauruar dy trajnerë, por i besoja Kloppit, edhe pse ishte një zgjedhje e rrezikshme.

“Kur ia shpjegova idenë time, ai nuk u mendua fare: “Mund ta bëj”. Që në stërvitjen e tij të parë skuadra ishte e tëra krah tij. Në ndeshjen e parë, kundër Duisburgut, që ishte favorit i madh, ne kishim një skuadër më të motivuar se kurrë në historinë e Mainzit. Fituam vetëm 1-0, por Duisburgu ishte i pashpresë atë ditë.

“Sekreti i suksesit të tij bazohet te plani taktik. Mainz ishte ekipi i parë gjerman që luante me 4 mbrojtës dhe pa ‘libero’, për shkak se Wolfgang Frank ndiqte metodat e Saçhit. Trajnerët pasues dështuan.

“Jürgen rregulloi gjithçka për 3 seanca stërvitore. Nëse u shton edhe pasionin e pabesueshëm dhe dëshirën për të vrapuar, shumë nga rivalët tanë dorëzoheshin. Mainz kishte një prej buxheteve më të vogla në Bundesligë, ndoshta tek e tek nuk kishim ndonjë lojtar të nivelit të lartë, por kishim një trajner të jashtëzakonshëm, me një plan të jashtëzakonshëm”.

Kur drejtonte Mainzin, Klopp e humbi ngjitjen në Bundesligë në dy raste për një pikë ose për golaverazh, derisa ia doli, duke bërë që Mainz të ngjitej për herë të parë në historinë e vet në Bundesligë. Si futbollist profesionist Klopp luajti gjithë karrierën e vet te Mainz, por aty nuk bëhet fjalë për lavdi, vetëm për mbijetesë.

“Luftonim gjithnjë për qëndrim në kategori, vetëm kur ia dilnim e dinim që do e kishim të sigurt pagën për 12 muajt pasardhës”, tregon Klopp, i cili ndoshta aty është mbrujtur me shpirtin luftarak dhe dëshirën për të mos u dorëzuar kurrë, që po shfaqet tani te Liverpooli, mjafton të shihet ndeshja e kthimit kundër Barcelonës.

“Jürgen ishte i aftë të elektrizonte një qytet të tërë, sidomos pas dështimit për t’u ngjitur në Bundesligë vetëm për një pikë, apo për një gol. Ai e fshiu depresionin me fjalimet e tij pas ndeshjeve të fundit”, kujton Heidel.

“Kur nuk ia dolëm në 2003, ai tha para 10.000 tifozëve në sheshin e qytetit: ‘Do të vërtetojmë se është e mundur të ringrihesh pas një dhimbjeje kaq të madhe’. Ai u kërkoi tifozëve të Mainzit të paraqiteshin në stërvitjen e parë të sezonit të ri dhe erdhën 10.000 tifozë. Pas ndeshjes së fundit në 2007 dhe rënies nga Bundesliga, ai mori mikrofonin e stadiumit në dorë. Asnjë tifoz nuk iku nga stadiumi. Ai tha: ‘Do të kthehemi, me çdo kusht!’. Turma nisi të festonte sikur kishim fituar kampionatin”.

The Guardian/ Telesport

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

2 vite nga vrasja në Bularat/Kunati: Do ta çojmë çështjen në Gjykatën Evropiane

Sot në ceremoninë përkujtimore të Kostandinos Kacifas, përpos familjarëve merrnin pjesë dhe përfaqësues të Omonia-s, ndërsa ai që ka folur ishte kunati i Kacifas,...

Macron: Franca do përballet me koronavirusin deri verën e ardhshme

Me ardhjen e vjeshtës dhe virozave të stinës, u vu re një shtim edhe të infektuarve. Ulja e temperaturave ka ndikuar drejtëpërdrejtë në fluksin...

“Situata e pandemisë është ashpërsuar”, Merkel lëshon ultimatumin e fundit

Gjermania ka shënuar sërish rritje masive të infektimeve. Në video-mesazhin javor, kancelarja Merkel kërkoi nga qytetarët që të reduktojnë sa të mundin kontaktet personale,...

“40 vite të dënuar në karrocë”, 4 të paralizuarit kanë nevojë për ne (VIDEO)

Të prekur me epilepsi që në moshë të vogël, 3 nga fëmijët e familjes Mustafa janë të paralizuar. Janë në këtë gjendje për më...

Masa ekstreme nga Etiopia, dy vite burg nëse neglizhojnë masat anti-covid

Qytetarët që neglizhojnë të zbatojnë rregullat e vendosura ndaj pandemisë, do të dënohen deri në dy vite burg. Etiopia mund t’i dënojë qytetarët deri në...