E mërkurë, 8 Korrik, 2020
19 C
Tirana

“Hiqen fituesit dhe futen të tjerë”, Berisha denoncon konkursin për Shkollën e Magjistraturës

Më të lexuarat

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Berisha publikon denoncimin/ Veliaj vendos taksë për t’u futur në Parkun e Liqenit

Hyrja për në Parkun e Liqenit të Tiranës, është bërë me pagesë. Ndonëse më herët nuk është bërë publike një gjë e tillë, qytetarët...

“10 mijë euro shpërblim”, policia kërkon ndihmën e qytetarëve për një person të rrezikshëm (FOTO)

Policia e Shtetit kërkon ndihmën e qytetarëve, për të gjetur një person shumë të kërkuar. Bëhet fjalë për shtetasin Talo Çela, 49 vjeç, lindur...

I sekuestrohen tri llogari bankare me vlera marramendëse, policia i nxjerr emrin ‘bosit’ nga Fieri

Pas një hetimi disamujor është bërë ekzekutimi i vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për vendosjen e konfiskimit të tri llogarive bankare...

“U largova nga Shqipëria, do isha viktima e radhës”, ish-drejtuesi i policisë flet pa ‘doreza’

Shkëlqim Pepkolaj ka mbajtur postin e zv-drejtorit të Drejtorisë Vendore të Policisë së Elbasanit, por dhe detyra të tjera të rëndësishme në Policinë e...

Ndryshimi mes trupit të gruas dhe burrit: 8 fakte që duhet t’i dini

Trupi i gruas, ndonëse mund të përshkruhet gjerësisht si i butë dhe delikat, ndodh të durojë edhe dhimbjet e paimagjinueshme të lindjes. Por kjo...

Situata shqetësuese në Shqipëri/ Mësuesja infektohet gjatë provimit të maturës

Koronavirusi po shtohet me ritme të frikshme. Situata në vendin tonë po njeh trend në rritje, e po kështu edhe bilanci i viktimave është...

Ndalohet në Rinas me mbi 18 mijë euro. Ja ku i kishte fshehur paratë 46-vjeçarja

Një 46-vjeçare është ndaluar në Rinas, me një shumë të madhe eurosh të padeklaruara. Ajo u kap gjatë kontrollit në aeroport, teksa kishte me...

“Lajm i bukur”, Rama bën publik zbulimin më të fundit në Shqipëri (FOTO)

Kryeministri Edi Rama, ka ndarë një lajm të bukur me qytetarët, sikundër e cilëson ai. Rama bën të ditur se Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore,...

Eliminimi i biznesmenit Hekuran Billa, gjykata lë në burg Sebastian Malin

Gjykata e Apelit ka lënë në burg Sebastian Malin, një nga autorët e përfshirë në ekzekutimin e Hekuran Billës. Arrestimi i nipit të Viktor...

Ish-kryeministri Sali Berisha e ka konsideruar si “mafioz, jo transparent e korruptiv”, konkursin e zhvilluar së fundmi për kandidatët e Shkollës së Magjistraturës. Berisha ka publikuar mesazhin e një pjesëmarrësi në konkurrim, që tregon deri në detaje se si u veprua në konkursin që do të përzgjedhë njerëzit e rinj të drejtësisë.

Sipas tij, ishte vetëm një teatër që vetëm transparencë dhe drejtësi nuk kishte. Qytetari digjital e informon ish-kryeministrin se testi ka filluar dy orë me vonëse. As korrigjimi nuk ka qenë transparent, sikundër ishte premtuar.

Statusi

Konkurs mafioz jo transparent e korruptiv per kandidatet e shkolles se magjistratures!
-Fondacioni Qemal Stafa futi liste jashte kritereve!
-Korrigjimet u bene ne fshehtesi jo siç ishte njoftuar ne prani te kandidatit.
-Hiqen fitues dhe futen te tjere ne liste
-Ne faqen e Shkolles shpallen fituesit por nuk shpallen piket qe moren ata per te mbuluar manipulimin.

Kesaj i thone mafie e vertet! Turp! Krim!

Lexoni denoncimin e kandidatit dixhital. sb

Pershendetje doktor. Po ju shkruaj per tu ankuar ne lidhje me konkursin e shkolles se magjistratures qe u zhvillua sot. Ishte nje teater qe vetem transparence dhe drejtesi per te perzgjedhur njerezit qe do bejne drejtesi ne te ardhmen nuk kishte. 1. Pasi u publikua lista e kandidateve pjesemarres ne konkurim qe plotesonin kriteret e vendosura pas dy ditesh u nxorr nje liste e dyte ku u shtuan edhe 17 konkurrente te tjere thuhet nga Fondacioni Qemal Stafa me FRESHist qe nuk i plotesonin kriteret per te bere nje konkurrim te denje per drejtesine sipas komisionit vleresues. 2. Testi filloi dy ore me vonese pasi testet po printoheshin ne moment. 3. Korrigjimi qe duhej te ishte transparent sic na thane me scantron ne prezencen tone nuk u be por na nxorren jashte dhe ne pritem 45 minuta per te nxjerre komisioni listen me kodet dhe piket tona perkatese. Ne nuk ishim prezent ne asnje moment gjate korrigjimit. Nuk kuptova se ku ishte transparenca ketu. 4. Ne faqen e shkolles se magjistratures sapo eshte publikuar lista emerore perfundimtare e fituesve pa piket qe kane marre. Ne listen perfundimtare nuk ishin emrat e disa kokurrenteve te cilet ne dreke ishin fitues me piket e shfaqura ndersa tek lista permbledhese nuk figurojne fare. Kjo me con ne dyshimet e mia se ne listen perfundimtare mund te kete emra te cilet jane shtuar pa qene prezent fare. Besoja tek drejtesia dhe tek aftesite e mia pasi gjate gjithe studimeve te mia vleresimet i kam me djerse por ketu kuptova dhe po besoj fjalet qe kane kohe qe qarkullojne se duhet te kisha paguar qoken pa te fitoja. Kjo eshte drejtesia ne vendin tone nga hijenat qe na drejtojne. Te lutem shikoje dhe mund ta publikoni si problem sepse ne deklarat e shkolles se magjistratures thuhet qe ky proces psudo transparent eshte mbikqyre dhe nga anetare te organizatave nderkombetare. Uroj qe te reagojne.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Temperaturat ulen në mëngjes, por ja si do të jetë moti gjatë ditës së sotme

Vendi ynë do të mbizotërohet nga kushtet e qëndrueshme atmosferike, duke bërë që kthjellimet të jenë prezente në pjesën më të madhe të vendit. Por...

Pandemia/ Ushtria gjermane stërvit qentë për të identifikuar të infektuarit

Ushtria gjermane Bundeswehr po stërvit qentë për të identifikuar të infektuarit me virusin korona. Bundeswehri gjerman në bashkëpunim me Universitetin e Mjekësisë Veterinare (TiHo) në...

Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut/ Ahmeti: Ja vijat e kuqe që s’i toleroj në koalicion

Politikani shqiptar në Maqedoninë e Veriut, Ali Ahmeti, ka folur në lidhje me zgjedhjet që do të mbahen në vendin fqinj më 15 korrik. I...

Fernando Alonso rikthehet në Formula 1

Fernando Alonso, i shpallur dy herë kampion bote ka vendosur që të rikthehet në Formula 1 me Renault sezonin e ardhshëm. “BBC” raporton se spanjolli,...

Mashtrimi 700 milionë euro me inceneratorët: Si u falsifikua studimi i fizibilitetit

Nga Klodian Tomorri Mashtrimi 700 milionë euro Si u falsifikua studimi i fizibilitetit të inceneratorit për të rritur faturën e buxhetit Një tabelë ekseli me shifra të...