E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Hetimet ndaj UÇK-së, Daçiç: Serbia do të ndihmojë Gjykatën Speciale

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daçiç deklaroi se Serbia do të mbështesë Gjykatën Speciale në hetimet që po zhvillohen ndaj ish-liderëve të UÇK-së, të cilët akuzohen për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

Sipas tij në seancën e ardhshme Parlamentare, pjesë e axhendës së diskutimeve do të jetë Kosova. Ivica Daçiç tha se Gjykata Speciale nuk është e njëjtë me atë të vitit 2000, ku u hetuan dhe gjykuan krimet e serbëve në Kosovë.

Shteti me siguri do të ndihmojë qasjen tonë të organizuar ndaj kësaj Gjykate të re, sepse kjo nuk është e njëjta Gjykatë që ishte në Hagë, kjo është Gjykatë për krimet e UÇK-së dhe situata është pak më ndryshe nga sa ishte herën e fundit”, tha Daçiç.

Kreu i Kuvendit serb tha se mbetet detyrim përgatitja e dokumenteve dhe mbrojtja e dëshmitarëve, që do të ndihmojnë në vendosjen e drejtësisë për viktimat serbe.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...