E hënë, 10 Gusht, 2020
23 C
Tirana

Heshtja e dyshimtë e çiftit Meta-Berisha

Më të lexuarat

Pronari i hotelit në Tushemisht nxjerr emrat e dy autorëve të atentateve

Pronari i hotel “Voloreka” në Pogradec, Jetmir Muçllari, ka dhënë emra konkretë se cilët beson ai se fshihen pas dy atentateve në hotelin e...

Kthimi nga zonat bregdetare, Policia: Hiqen 34 patenta, gjobiten 154 shoferë

Policia e Shtetit bën me dije se prej orës 16:00 ka filluar kthimi nga zonat bregdetare, në drejtim të Tiranës dhe Morinës, i pushuesve...

6 persona ndërrojnë jetë në Shqipëri! Ja sa raste të reja u regjistruan

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 6 persona në Shqipëri si pasojë e koronavirusit ndërsa...

U hodh me parashutë në Qafën e Llogarasë, 39-vjeçari përfundon në përrua

Një 39-vjeçar nga Tirana sot në Qafën e Llogarasë është hedhur me parashutë, mirëpo aventura nuk ka përfunduar mirë! Policia bën me dije se shtetasi...

Pandemia/ Ministria e Shëndetësisë publikon bilancin e 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë regjistruar 124 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri ndërsa 4...

Ekzekutimi i 27-vjeçarit dyshohet të ketë qenë gjakmarrje, ja çfarë gjeti policia në vendngjarje

Zbardhen detaje të reja lidhur me ngjarjen e rëndë që u regjistrua sot në Vaun e Dejës, ku një 27-vjeçar u gjet i pajetë...

Pandemia/ Epidemiologu i njohur: Lajme të mira miqtë e mi

Epidemiologu i njohur Ilir Alimehmeti përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka dhënë disa “lajme të mira” lidhur me pandeminë. Ai sqaron se virusi...

Dy atentate në pak ditë në hotelin në Tushemisht, pamjet e kamerave nga atentati i parë

Pronari i hotelit në Tushemisht, Jetmir Muçllari, ku u regjistruan të shtëna me breshëri mëngjesin e sotëm, ka qenë në shënjestrën e një tjetër...

Hyrja e forcave serbe në Kosovë/ Hoti “thumbon” Haradinajn

Mediat në Kosovë ditën e djeshme raportuan për hyrjen e forcave serbe në fshatin Karaçevë të Komunës së Kamenicës. Ish-kryeministri Ramush Haradinaj shkoi në fshatin...

Pipero: Situata është shqetësuese, do hapet spitali Covid-3

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero deklaroi se situata si pasojë e pandemisë është shqetësuese në Shqipëri. Pipero theksoi se kapacitetet spitalore janë thuajse të ezauruara dhe...

Nga Mero Baze

Opozita më në fund ka hedhur një hap të arsyeshëm drejt mbijetesës së saj politike. Është ulur në një tryezë të përbashkët me “armiqtë” dhe me “tradhtarët” e saj, për të pasur një Reformë Zgjedhore, të pranuar nga të gjitha palët, që i hap rrugë normalizimit të procesit zgjedhor, pas traumës së fundit të djegies së mandateve dhe bojkotit të zgjedhjeve vendore.

Të irrituarit nga ky akt i Lulzim Bashës, janë të padrejtë në irritimin e tyre. Shumica e tyre i takon taborit që udhëhoqi opozitën drejt ‘revolucionit’ të vitit të shkuar, që përfundoi me bojkotin e Parlamentit e pastaj dhe me bojkotin e zgjedhjeve, duke e nxjerrë opozitën tërësisht jashtë sistemit. Idetë e tyre u provuan. Opozita e bëri atë që ata deshën. Por humbi gjithçka.

Tani ata nuk mund të sillen sikur opozita fitoi dhe nuk është mirënjohëse ndaj tyre. E kundërta mund të ndodhte, që opozita të distancohej prej tyre dhe t’i fajësonte për rrugën qorre ku e futën, nën presionin e njerëzve që nuk mbajnë përgjegjësi për fatin e opozitës.

I vetmi njeri që foli i fundit, kur opozita dogji mandatet dhe bojkotoi zgjedhjet, dhe po flet i fundit dhe tani, është Sali Berisha.

Kur ndodhi djegia e mandateve dhe bojkoti i zgjedhjeve, ai në mbledhje të mbyllura jepte dy opsione se si “mund të fitonin gjithçka, ose të humbisnin gjithçka”.

Publikisht mbështeti luftën, djegien e mandateve, bojkotin e zgjedhjeve dhe e quante këtë zgjidhjen e vetme.

Tani pas humbjes së gjithçkaje, ai përsëri nuk po flet. Sot gjithë ditën ‘qytetari digital’ ka folur për çdo gjë, përveçse marrëveshjes së PD me PS, dhe opozitën parlamentare.

Lexo edhe :   Berisha boshatisi Presidencën më 1997, mori në shtëpi qilimin e ardhur peshqesh nga mbreti saudit

Me siguri pret të rakordojë qëndrimet me Ilir Metën. Dhe i vetmi rakordim qëndrimesh që ata të dy kanë për këtë histori, është se si ta hedhin në erë këtë proces.

Lexo edhe :   Përse po mendohet Ilir Meta

Në fund të vitit të shkuar, ndërsa Ilir Meta takoi opozitën, kërkoi prej tyre rregullimin e kuadrit ligjor për zgjedhje me çdo kusht, se pastaj e zgjidhte ai situatën.

Ajo që Sali Berisha e Ilir Meta po përgatisin të bëjnë kundër këtij procesi, është që fill pas përfundimit të procesit të Reformës Zgjedhore, Ilir Meta të bëjë ndonjë nga aktet “alla 13 tetori”, për të hedhur në erë procesin e ri të zgjedhjeve parlamentare, duke shpallur ndonjë datë zgjedhjesh, me qëllim që të nisë procesin e destabilizimit.

Është i vetmi plan i tij dhe Berishës, që ta shkatërrojë këtë proces në të cilin po hyn opozita.

Natyrisht kjo nuk është kompetencë e Ilir Metës, pasi Kushtetuta e ka të qartë se kur shpallen zgjedhjet, por është plani i tij dhe Sali Berishës.

Ndaj sot po heshtin. Jo se u vjen zor t’i dalin zot paqes së opozitës, të negociuar nga “Republika e Ambasadorëve”, por se duan t’i dalin zot luftës së dështuar të nisur vitin që shkoi, për të mos e lënë këtë vend të rikthehet në normalitet.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Hoti: Hapja e shkollave varet nga situata epidemiologjike

Ministria e Arsimit dhe Shkencës dhe Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë po përgatisin udhëzuesin për mënyrën e organizimit të vitit të ri...

Zgjidhja 400-vjeçare për të shërbyer në restorante në kohën e pandemisë

Restorante dhe bare të shumtë në Itali kanë rihapur “dritaret e verës”, si pjesë e masave për të kufizuar përhapjen e koronavirusit pas rinisjes...

Kriza ekonomike në Shqipëri gjatë pandemisë

Në Shqipëri, pandemia e Covid-19 po lë pasoja të thella dhe afatgjata në ekonomi. Ekspertët pohojnë se 6 - mujori i parë i vitit shënoi...

Arrihet marrëveshja, njihuni me trajnerin e ri të Partizanit

Trajneri i ri i Partizanit do të jetë Ilir Daja. Raportohet se klubi do e prezantojë nesër Dajën në orën 11:00. Daja mbylli bashkëpunimin me klubin...

Babai i tij u nda nga jeta/ Bushati: Nuk ka fjalë për të përshkruar dhimbjen

Sulejman Bushati, babai i ish-ministrit të Jashtëm Ditmir Bushati është ndarë nga jeta pasditen e sotme. Prej disa kohësh ai vuante nga një sëmundje e...