E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Heroina me mbishkrimin ‘banane’, kapen mbi 45 kg në kabinën e kamionit me krom

45.5 kg heroinë është sekuestruar dje në Portin e Durrësit, ndërsa janë vënë në pranga dy shtetas. Operacioni në fjalë është zhvilluar nga Task-Forca permanente që vepron në Portin e Durrësit, e përbërë nga Policia Kufitare, strukturat hetimore të Drejtorisë Vendore të Policisë Durrës dhe autoritetet doganore të Portit.

Sasia e drogës u kap në një kamion të ngarkuar me krom, me destinacion Portin e Barit në Itali.

Si rezultat i kontrolleve intensive dhe informacioneve të marra në rrugë operative nga strukturat hetimore, për një sasi lëndë narkotike që do trafikohej drejt Italisë, është organizuar dhe finalizuar operacioni policor i koduar “Portëz”.

Në sajë të këtij operacioni të koduar u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve Olgert Duda, 36 vjeç, banues në Fier dhe Arian Çerma, 45 vjeç, banues në Durrës. Dyshohet se pronari i automjetit, Arian Çerma, ishte ai që kishte lidhje me grupin e trafikut të heroinës në Itali.

Pakot me mbishkrimin “banane”

Kamioni i tipit “Sacania” u kontrollua imtësisht në dalje, në vijën e dytë, pas informacioneve të grumbulluara nga policia. Sasia e heroinës, e ndarë në 43 pako të mbështjella me natriban, u gjet e fshehur në kabinën e kamionit.

Lënda narkotike ishte e ndarë për tre marrës të ndryshëm, ku pakot ishin bërë me shenjë, një pjesë e të cilave kishin mbishkrimin “banane”.

Heroina me tre logo të ndryshme

45.5 kg heroinë e kapur në një kamion në Portin e Durrësit, ka qenë e destinuar për tre marrës të ndryshëm. Për identifikimin e tyre janë përdorur një shirit i zi, një shirit i bardhë dhe një me mbishkrimin banane.

Nga paketimi, sasia e drogës nuk kishte një ndarje të barabartë në kg, ku 15 pako kishin mbishkrimin banane, 7 me kryq të bardhë dhe 21 me shirit të zi.

Lexo edhe :   Tre të mitura shfrytëzohen seksualisht, një grua i lidhte me burra në moshë
Lexo edhe :   Tre të mitura shfrytëzohen seksualisht, një grua i lidhte me burra në moshë

Droga do të të dërgohej në Bari të Italisë, ndërsa të arrestuarit janë shprehur se nuk kanë dijeni për të.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...