E premte, 26 Shkurt, 2021
10 C
Tirana

Hera e parë në botë: Tumori i veshkës hiqet nga një robot kirurgjikal

Për herë të parë në botë, një robot kirurgjikal hoqi një tumor malinj të veshkave teksa pacieni ishte zgjuar.

Ndërhyrja u krye në Departamentin Universitar të Urologjisë në spitalin Molinette në Torino, shkruan Rai News.

Një grua 62-vjeçare, pasi kishte mundur një tumor shumë vite më parë në mushkëri, tani jetonte me një masë tumoriale në veshka që vazhdonte të rritej dhe nuk mund të hiqej. Rreziku operativ ishte shumë i lartë për shkak të problemeve të saj të frymëmarrjes.

“Unë tashmë isha vizituar në qendra të ndryshme italiane të ekselencës, ku ata më thanë se e vetmja terapi ishte heqja e masës. Anesteziologët më thanë se kishte një rrezik prej 80% për të mos u zgjuar nga operacioni,”, tha pacientja.

Masa e veshkave ishte rritur ndjeshëm muajt e fundit, duke tejkaluar 5 centimetra, dhe ishte shumë e thellë.

Operacioni ishte bërë urgjent si për rrezikun e përhapjes së tumorit ashtu edhe për pamundësinë e heqjes vetëm të masës, duke kursyer veshkën nëse do të ishte rritur më tej.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bardhi kallëzon Ballën në SPAK: Vartësit e tij kërcënojnë qytetarët për votën

Drejtuesi politik i PD në Elbasan, Gazment Bardhi, ka kallëzuar penalisht në SPAK rivalin e tij në këtë qark, Taulant Ballën. Gjatë intervistës në emisionin...

UNICEF sjell në Kosovë shiringa për vaksinën kundër Covid-19

Shefi i zyrës së UNICEF-it (Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijë) në Kosovë, Murat Sahin përmes një postimi në llogarinë e tij në...

Kush do i fitojë zgjedhjet e 25 prillit? Del sondazhi i IPSOS

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e 25 Prillit në emisionin “Open”...

Studimi i ri: Ja çfarë ndikimi ka mbajtja e maskës në rrahjet e zemrës

Studiuesit në Spitalet Universitare Rainboë Babies & Children (UH Rainbow), botuan të mërkurën të dhënat e një studimit të ri, që tregon se mbajtja...

Çfarë fshihet pas dorëheqjes së Bamir Topit nga FRD? Bardhi zbardh detaje

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, njëherazi drejtues politik në Qarkun e Elbasanit, Gazment Bardhi, komentoi mbrëmjen e sotme largimin e Bamir Topit nga...