E premte, 23 Tetor, 2020
6 C
Tirana

Hekurudha Nish-Prishtinë-Durrës/ Rama shpërthen ndaj Kurtit: S’e di si i bën ai llogaritë

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

“Pas 10 ditësh del dhe nuk infekton të tjerët”/Epidemiologu jep lajmin e mirë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, në një lidhje ‘Skype’ në ‘Wake Up’ në Top Channel, sqaroi udhëzimin më të fundit nga ekspertët e shëndetit, i cili...

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Gjatë konferencës për shtyp me homologun e tij kosovar, Avdullah Hoti, kryeministri Rama ka deklaruar pas mbledhjes së përbashkët mes dy qeverive se gjatë javëve të ardhshme, do të bëhet i mundur kalimi i Portit të Durrësit në dispozicion të Kosovës. Kreu i qeverisë foli edhe për marrëveshjen për hekurudhën Nish-Prishtinë-Durrës, se përfitojnë të dyja vendet, si Shqipëria dhe Kosova. Ai theksoi më tej se deklaratat e Albin Kurtit janë një lajthitje e natyrës vetëadministruese.

Z. Rama dua një analizë tënden për marrëveshjen për hekurudhën Nish-Prishtinë-Durrës. Kurti tha që vetëm Serbia fiton në këtë rast, çfarë fiton Shqipëria dhe Kosova? Për Hotin; kemi një deklaratë për asosionin dhe duhet të diskutohet mes Kosovës dhe Serbisë. Trump ka kërkuar hapjen e një ambasade në Izrael, a do ta hapni dhe kur?

Rama: Vendimi im për të Uashingon dihet. Marrëveshja ka rikthyer Kosovën në pozicionin ku duhet të jetë gjithmonë. Kjo i dedikohet kryeministrit Hoti. Tani përveçse kemi thënë e stërthënë që sa jemi ulur në procesin e Berlinit, e ka thënë edhe Amerika që kjo punë duhet bërë.

Lexo edhe :   “Zhdukja e 2 milionë eurove, sulm kibernetik”/Ministrja zbardh detajet

Me gjithë mungesën e modestisë, kam kohë që e them. Përsa i përket kush fiton? Unë se di si i bën Albini llogaritë, më rezulton se është si vetëadministrimi Jugosllav.

Si mund të mos përfitojë ai që ka portin dhe përfitoka më shumë një nga aktorët që shfrytëzon portin. Me siguri e gjen Albini. Nuk e gjej dot. Është moment lajthitje të natyrës vetëadministruese.

Shqipëria është vendi ky hebrenjtë kanë gjetur strehë dhe mbrojtje. Është vendi ky shqiptarë janë dorëzuar duke u paraqitur si hebrenjtë që janë në shtëpi. Shqipëria në politikën e jashtme në këtë aspekt, është linjizuar me Bashkimin Europian.

Lexo edhe :   Rama: PD e bën ‘shtëpinë’ rrëmujë, PS vendos rregullin

Hoti: Gjithmonë do përgjigjem njësoj, asosacioni i komunave me shumicë serbe është marrëveshje e mbyllur. Me këtë është pajtuar edhe pala serbe. Është obligim i Kosovës i ratifikuar në vitin 2013.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama u thotë ‘PO’ naftëtarëve të Ballshit, por me një kusht

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish ditën e sotme për grevën e urisë nga naftëtarët e Ballshit. Ai ka kërkuar që të dy palët...

“Neglizhenca ju kushton jetën!”, Mjekja: Drejtohuni pa vonesë në spital (VIDEO)

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar mesazhin e mjekes Silva Bala, e cila iu rikujton qytetarëve se duhet të dëgjojnë këshillat e mjekëve,...

Nuk justifikoi 20 mijë dollarë, Vettingu ‘djeg’ Besim Shabanin

Vettingu ka shkarkuar nga detyra Besim Shabanin, zv/drejtor për Sigurinë Fizike të Personaliteteve të Larta Shtetërore (PLSH). Gjatë seancës në Komisionin e Jashtëm të...

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

“Isha në Shqipëri”, ambasadorja shqiptare në SHBA infektohet me Covid

Ambasadorja shqiptare në SHBA, Floreta Luli Faber, është personi i radhës që ka rezultuar pozitive me Covid. Këtë gjë e ka njoftuar ajo vetë,...