E hënë, 25 Maj, 2020
15 C
Tirana

HEC-i i Holtës/ ‘Njëri i bie gozhdës e tjetri patkoit’, Malltezi: Nga lejet e Berishës te të Ramës

Më të lexuarat

Koronavirusi në Shqipëri/ Rritet numri i viktimave

Në Shqipëri është rritur numri i viktimave nga COVID-19, duke shkuar në 32. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se mbrëmjen e sotme ka ndërruar...

Si do bëhet hapja e transportit publik? Përgjigjet Rama

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se hapja e transportit publik do të bëhet “pjesë-pjesë”. Kreu i Qeverisë sqaroi qytetarët se deri në fund të...

“Rreth 131 mijë debitorë nuk kanë hyrë në aktmarrëveshje”, OSHEE del me njoftimin e rëndësishëm

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, iu bën thirrje të gjithë debitorëve të energjisë të bëhen pjesë e aktmarrëveshjes për të përfituar faljen e...

Aksident rrugor në aksin Seman-Fier, plagosen dy persona

Së fundmi ka ndodhur një aksident rrugor në aksin Seman-Fier. Aksidenti ka ndodhur përkatësisht në zonën e njohur si Çlirim i Fierit. Raportohet se kanë mbetur...

COVID-19/ Kur do hapen kufijtë? Rama tregon datën

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se Shqipëria do të hapë kufijtë tokësorë me fqinjët, më datën 1 Qershor. “Duke nisur nga 1 Qershori do...

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se 50 persona kanë humbur jetën në shtetin fqinj gjatë 24 orëve të...

Zbulohet biznesmeni që mbante milionat në makinë, ja ku do i çonte

Të dhëna të reja kanë dalë nga hetimet paraprake, sa i takon vjedhjes së lekëve nga bagazhi i mjetit të një biznesmeni. Me datë...

Grabitja e milionave/ Vëllai dhe i dashuri i spikeres ndoqën biznesmenin

Lidhur me grabitjen e një shume të majme parash në Tiranë, mësohet se dy grabitësit janë njerëzit e afërt të një ish-spikereje. Donald Hoxha...

“E ndoqa me vrap derisa u lodh”, flet i riu që ndali rrëmbimin e fëmijës në Korçë

Një ngjarje e rëndë u regjistrua mbrëmë në Korçë, teksa një vajzë 4-vjeçare është tentuar të rrëmbehet ndërsa ishte me nënën e saj. Ishin banorët...

Ekzekutohet para derës së shtëpisë, 25-vjeçari para 3 muajve kishte ardhur nga Belgjika

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Vlorë. Një i ri është ekzekutuar me kallashnikov, pranë shtëpisë së tij në zonën e “Ujit të...

Gjatë fundit të muajit prillit të vitit 2018  me vendim të Këshillit Kombëtar të Territorit, është miratuar ndërtimi i një hidrocentrali në Gramsh. Por, fillimi i ndërtimit ka ngjallur kundërshtime të forta, pasi vendndodhja është një prej pikave më të vizituar të qytetit, në Kanionet e Holtës. Por, edhe pse ishte vetë mazhoranca, e cila veç një vit më parë e nënshkroi marrëveshjen, pas rezistencës së banorëve dhe aktivistëve, ajo duket se është tërhequr, duke thënë se projekti do të anulohet.

Drejtuesi i Departamentit të Mjedisit në Partinë Demokratike Jamarbër Malltezi në një intervistë për Tirana Today thotë se kjo gjë nuk do të ndodhë për sa kohë nuk ka një shkresë zyrtare. Dhe se kompania është me të drejtë të vazhdojë punimet se urdhri në fuqi është marrëveshja e bërë afro një vit më parë.

“Ky hidrocentral e ka bërë murin në fillim të kanionit, pra një ndikim e ka realizuar tashmë. Me realizimin e kësaj vepre-marrje 100 metra më tutje, mund të krijojë pellgje dhe e bën të paakesuseshëm kanionin nga turistët që e vizitojnë në këmbë.

Ne kemi një dokument me firmë e vulë të kryeministrit, pra kjo është një leje. E firmosur po ashtu edhe nga Damian Gjiknuri dhe drejtoresha e Agjencisë së Planifikimit të Territorit. Tani që ne flasim firma është në të drejtën e saj të vazhdojë me punimet. Por, për fat të keq shumë nga këto ministra janë kukulla të kryeministrit, të cilët firmosin si dele. Ligji ta detyron që çdo kërkesë për leje duhet të jetë publike. Këtu është një qeverisje që njëri i bie gozhdës e tjetri patkoit. Dhe nëse dalin njerëzit të protestojnë ata reflektojnë, në të kundërt vazhdojnë në çmendurinë e tyre.”

Me idenë e shndërrimit të ujit në ar, projektet për HEC-e janë kthyer në një kërcënim serioz për shumë zona të mbrojtura në vend. Edhe pse me ligj është e ndaluar ndërtimi në këto vende, përsëri qeveritë kanë miratuar projekte, të cilat jo pak herë kanë parë dyert e gjykatave. Ku ndër më të njohurat për bujën mediatike janë hidrocentralet e planifikuara në Valbonë.

“Nuk di të them qartë se çfarë ndryshon nga Kanioni i Holtës me Valbonën, por një nga gjërat e qarta ishte që në Holtë është prekur zona e mbrojtur. Në Valbonë nuk e di a është prekur zona e mbrojtur. Sipas asaj që më kanë thënë, por unë nuk i kam parë ato kontrata në Valbonë janë rinovime të HEC-eve ekzistuese, por kanë dëmtuar mjedisin sepse kanë tentuar të marrin maksimumin e tyre. Në rast se HEC-et në Valbonë janë në kundërshtim me ligjin, atëherë lë t’i ndërpresin dhe ato. Problem do të jetë nëse ato HEC-e janë brenda zonës së mbrojtur dhe janë të reja. Për këto një qeveri e përgjegjshme duhet të reflektojë dhe t’i ndalojë.”

Pyetjes se nëse këto kontrata janë lidhur në kohën e demokratëve dhe përse i është dhënë leje, Malltezi i përgjigjet se nuk ka informacionet e duhura. Por, sipas tij, edhe nëse lejet janë dhënë gjatë qeverisjes së Berishës, ato “nuk kanë qenë të nënshkruara në beton”. Sipas tij, ka qenë KKT e cila ka bërë miratimin pas 2013-ës.

“Për mua nuk është dhënë leje. Unë kam ndjekur me shqetësim pamje që po punohet, por nuk e di nëse janë brenda apo jashtë zonës së mbrojtur.”

Pjesë nga intervista

Tirana Today- Edhe nëse ato nuk do të ishin në zonë të mbrojtur, ndikojnë në turizëm. A kanë të drejtë ata banorë të cilët ngrihen dhe protestojnë?

Malltezi- Padyshim që ata banorë kanë të drejtë, por a ka institucione ky shtet apo jo, ky shtet a zbaton vendime gjykatash?Unë kam qenë parvjet në Valbonë dhe situata nuk ka qenë problematike.

Tirana Today- A i keni parë z.Malltezi pamjet e fadromave të cilët hedhin beton, turistët të cilët thonë se nuk do ta vizitojnë më atë perlë nëse aty vazhdon të hidhet beton? Dhe kjo nuk është një situatë që nis tani, por që në momentin që janë lidhur kontratat në vitin 2013.

Malltezi- Të gjithë kontratat që lidhen nuk janë të nënshkruara në beton. Dhe ti mund të hedhësh dhe marrëveshje ndërkombëtare në kosh të plehrave, jo më kontrata me investitorë.

Tirana Today- Por, pse ne si qytetarë duhet të paguajmë një vendim të gabuar ndoshta të një qeverie të mëparshme apo të kësaj aktuale?

Malltezi- Për këtë qeveri aktuale ne detyrimisht jemi duke paguar dhe jo pak, por çmendurisht shumë. Të qeverisjes së mëparshme qartazi unë them që nuk ka asnjë vendim që të tregohet se ka qenë vendim i gabuar dhe ti po paguan tani. Deri tani janë vetëm llogje të Edi Ramës.

Tirana Today- Jemi në rastin e Valbonës z.Malltezi, ku ekzistojnë tre leje të firmosura nga z.Genc Ruli dhe Eno Bozdo, përkatësisht në cilësinë e Ministrit dhe Zv.ministrit të Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës.

Malltezi- T’i shoh kontratat se nuk i kam parë dhe më pas të shoh vendndodhjen. Por, dhe nëse do të ishte dhënë edhe leja mjedisore do të ishte paraprake, dhe bonusi, marrëveshja me Genc Rrulin apo Eno Bozdon janë të gjitha paraprake. Vulën për fillimin e punimeve ta jep KKT-ja. Të gjithë HEC-et në Valbonë për fat të keq janë dhënë me dijeninë time, mbas 2013-ës nga KKT. Në rast se merr atë leje, ajo leje ka fuqi vetëm 3 deri në 5 vjet. Çfarëdolloj gjëje që të ishte dhe në rastin se do të ishin leje të PD-së të para 2013-ës, ato do të ishin skaduar. Kështu që këto janë kakofoni pikërisht për këtë punë. Në rast se qeveria do të bëjë punën, le ta bëjë atë.”/ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zyrtari i SHBA: Kina fshehu virusin, do t’i shkojmë çështjes deri në fund

Një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë e krahasoi mënyrën se si e trajtoi Kina çështjen e koronavirusit me fshehjen që Bashkimi Sovjetik...

Koronavirusi/ Një lajm i mirë vjen nga Kosova

Mbrëmjen e sotme një lajm i mirë ka ardhur nga Kosova lidhur me koronavirusin. Raportohet se gjatë 24 orëve të fundit, nuk është regjistruar asnjë...

“Europa Nostra” për Teatrin: Le të shënojë kjo ngjarje fillimin e një zgjimi

Organizata “Europa Nostra” i ka dërguar ditën e sotme një letër Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit. Në ditën e Bajramit, si një mbështetëse e kauzës...

Policia bllokoi liqenin me shirita, “rebelohen” qytetarët

Me urdhër të qeverisë, Tirana gjatë kësaj fundjave i është nënshtruar masave izoluese. Këtë të dielë të gjitha aktivitetet dhe bizneset janë mbajtur të mbyllura,...

Rama: Kjo do të jetë java e fundit e kufizimit

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se kjo do të jetë java e fundit e kufizimit të orareve. Në vijim, ai pohoi se fundjava do...
WhatsApp KONTAKTO TT