E hënë, 3 Gusht, 2020
22 C
Tirana

Hapja e negociatave/ Ndoka: Ja çfarë mund të bëjë Rama para 18 tetorit

Më të lexuarat

“Po kthehen në vatra potenciale”, Manastirliu bën thirrjen e rëndësishme

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook njofton se festat apo ditëlindjet po kthehen në vatra potenciale dhe si...

Tjetër bilanc i rëndë nga koronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot betejën...

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus

Kryeministri kosovar, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hoti, përmes një postimi në Facebook. Ai shkruan se...

OBSH bën paralajmërimin aspak pozitiv lidhur me pandeminë

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus së fundmi bëri një paralajmërim aspak pozitiv lidhur me pandeminë e koronavirusit. Ai theksoi se efektet...

Shkencëtarja që u arratis nga Kina: Koronavirusi doli nga një laborator ushtarak

Specialistja e virologjisë në shkollën e Shëndetit Publik në Hong Kong, Li Meng-Yan, ka deklaruar se koronavirusi e ka origjinën nga një laborator që...

“Fatkeqësisht dominojnë edhe moshat e reja”, mesazhi i fortë i mjekes

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar në rrjetin social Facebook, mesazhin e Dr. Migena Qato e cila shprehet se në spitalet COVID-19, fatkeqësisht...

Policia arreston 2 shoferë, bllokon 19 leje drejtimi

Policia e Shtetit bën me dije se kanë përfunduar në pranga 2 shoferë për drejtim mjeti në gjendje të dehur, ndërsa janë bllokuar 19...

Të rritesh në kohë krize, biznesi që u zhvillua gjatë periudhës së pandemisë

Orientimi i burimeve drejt prodhimit të maskave i mundësoi kompanisë së prodhimit të tekstileve, SAM, jo vetëm të kompensonte rënien e porosive nga partnerët...

Nuk u gjunjëzua si të tjerët gjatë himnit, basketbollisti i NBA shpjegon arsyen

Basketbollisti i Orlando Magic, Jonathan Isaac, u bë lojtari i parë i NBA që qëndroi në këmbë gjatë himnit amerikan që kur kampionati amerikan...

Pandemia/ Situata në Shqipëri vijon të jetë shqetësuese, publikohet bilanci

Situata në Shqipëri si pasojë e koronavirusit vijon të jetë shqetësuese! Së fundmi Ministria e Shëndetësisë ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit. MSH...

Kreu i PDK-së, Nard Ndoka ka reaguar në lidhje me konfirmimin e Gjermanisë për hapjen e negociatave të Shqipërisë për anëtarësimin në BE.

I ftuar në ‘Real Story’ në News24, Ndoka tha se vendimi i CDU/CSU dhe SPD të Bundestagut është një ‘Jo’ për Shqipërinë për negociatat. Kjo pasi sipas tij, kryeministrit Rama i duhet të plotësojë kushtet e vendosura nga Gjermania, për t’u ulur në tryezë me kryetarin e PD-së Lulzim Basha, brenda 18 tetorit.

“Sot ka pasur debate konstruktive. Kemi dhënë mendimet tona. Kemi pasur mendime qoftë për tryezën e OSBE. Nuk shquhemi të dy (dhe Duka) që thurim lavde. Se kam bërë me Berishën dhe jo me Bashën. Ai ishte më i ashpër.

Basha është shumë u kujdesshëm dhe i vëmendshëm me të gjithë ata njerëz në politikë që të marrë ide etj. ndryshe nga Rama që i merr në telefon dhe ushtron presion ose i çon haraçin ka një komunikim institucional shumë pozitiv. Në qoftë se Basha merret akoma me figura të vjetra PD-së gjykoj se bën hapa prapa. Ai duhet të bëjë hapa para duke parë figura të reja”, u shpreh Ndoka.

Nga ana tjetër, kryetari i PDK-së komentoi edhe mbledhjen për reformën zgjedhore duke treguar edhe mënyrën se si sipas tij, mund të ulen Rama dhe Basha në tryezë.

Lexo edhe :   Rama në zi, Meta i dërgon mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të nënës

“Ne po shohim me përgjegjësi procesin e integrimit më shumë se Kodin Zgjedhor. E dimë që nuk ka rëndësi të madhe Kodi. Nuk e dimë se cila do të jetë axhenda. Ne nuk marrim datë për hapjen e negociatave, pra është një ‘Jo’, Shqipëria nuk e kalon klasën. Shqipëria kishte 6 pika një vit më parë kur zoti Rama hapi shampanjën, është hera e katërt që e feston. Është pjesa demagogjike. Ne kemi një ‘jo’,  dhe e them me bindje por edhe i shqetësuar. Ky sërish ka një afat, është data 18 tetor. Në takim me Edi Ramën si Kryeministër ne edhe Lulzim Basha nëse merr parasysh 11 pikat dhe angazhohet për t’i zgjidhur ato. Kjo është kauza, fitore e Ramës dhe e Bashës. Rama duhet të ikë jo për presionin tonë por prej përgjegjësisë kombëtare”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rezultoi pozitiv me koronavirus, ja takimet që zhvilloi Hoti sot

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, konfirmoi sot se kishte rezultuar pozitiv në testin e koronavirusit. Përmes një postimi në Facebook, Hoti tregoi se nuk kishte...

Mesazhet e mbylljes në kohën e listave të hapura

Jozefina Topalli mund të ishte vënë në siklet. I kishte të gjitha shanset të rrezikonte para demokratëve të Shkodrës, nëse Lulzim Basha do të...

Teuta mposht Tiranën, fiton Kupën e Shqipërisë

Teuta shpallet fituese e Kupës së Shqipërisë. Durrsakët mposhtën në finale Tiranën me rezultatin 2-0. Rustem Hoxha kaloi bregdetarët në avantazh, ndërsa Tirana mori shpejt...

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus

Kryeministri kosovar, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hoti, përmes një postimi në Facebook. Ai shkruan se...

Humbja e jetës së Aneta Ramës, Zgarbi ngushëllon kryeministrin

Kritiku dhe personaliteti i shquar i artit italian, Vittorio Sgarbi, ka ngushëlluar kryeministrin Edi Rama për humbjen e nënës së tij. “Dashurinë për Italinë dhe...