E mërkurë, 23 Shtator, 2020
23 C
Tirana

Halit Valteri publikon në Kuvend videon e prokurorit Ndoja, SPAK hidhet në veprim

Më të lexuarat

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

“Hajde mos i beso pastaj ato thashethemet”/Meta kryeministër pas zgjedhjeve, Basha president. Patozi ‘trondit’ me deklaratën

Koordinatori i partisë 'Bindja Demokratike', njëherësh ish-nënkryetari i Partisë Demokratike, Astrit Patozi, duke iu përgjigjur thashethemeve thotë se nuk është aspak surprizë që Meta të bëhet...

Emocione dhe lot në “Historia e Fundjavës”/Emina Cunmulaj, supermodelja me një zemër të madhe

Supermodelja Emina Cunmulaj, ka dëshmuar ndër vite me bashkëpunimin me "Fundjavë Ndryshe" se është një vajzë me "këmbë në tokë" dhe me një zemër...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

U kap me armë, kush është biznesmeni i pesë hoteleve në Belgjikë që ndodhej në makinë me Fjolla Morinën

Gjatë marrjes në pyetje, këngëtarja Fjolla Morina ka pranuar autorësinë e armës së zjarrit pistoletë tip “Zoraki” dhe 23 fishekë. Ajo ka treguar se...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

VIDEO/ Lëshonin thirrje raciste kundër shqiptarëve, dasmorët në Shkup sprapsin grupin e maqedonasve

Një ngjarje e paprecedentë ka ndodhur ditën e djeshme në Shkup, ku në lagjen "Gjorce Petrov" një grup të rinjsh kanë brohoritur "shqiptar i...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

Pasi publikoi në Kuvend videon e atentatit ndaj prokurorit Arjan Ndoja, SPAK menjëherë është vënë në lëvizje, ndërsa ka kontaktuar deputetin Valteri.

SPAK ka kontaktuar deputetin Halit Valteri, për të marrë më shumë informacion mbi videon dhe mënyrën e sigurimit të saj.

E gjitha kjo ndodhi pasi gjetë fjalës së marrë në Kuvend, deputeteti Halit Valteri provoi me fakte se dispononte videon e atentatit ndaj prokurorit Arjan Ndoja, duke e demonstruar në foltoren e Kuvendit:

“Inspektorët e Krimeve në Durrës nuk i kanë këto pamje. Z. ministër, këtu shafqen Redjan Rrahja, dhe personi tjetër. Ju zbuloni këtë personin që është me kapele, dhe nuk zbuloni dot personin tjetër. Ju z. ministër nuk e zbuloni dot se keni karamelen brenda, se pas këtyre personave ndoshta fshihen ata që ju urdhërojnë juve. Do të ishte më mirë që të jepnit dorëheqjen z. ministër”.

SPAK ka kontaktuar deputetin Halit Valteri, dhe ka nisur verifikimet për videon e pretenduar si atentati ndaj Ndojës, ngjarje ku mbeti i vdekur shoferi i këtij të fundit Andi Maloku.

Kujtojmë këtu se në datën 4 nëntor 2019 iu bë atentat, e ndërsa në 19 maj 2020, prokurori Arjan Ndoja është kthyer në detyrë. Zona bregdetare e lakmuar, dyshohet se ishte shkak, jo vetëm shkaku për arrestimit e Liridon Pulës dhe zemërimin e kryeministrit, por edhe për atentatin që Arjan Ndojës iu bë në mbikalimin e Shkozetit kur udhëtonte në makinën e tij me Pëllumb Ymerin ose “Rumin”.

Shoferi i prokurorit, Andi Maloku, u plagos rëndë dhe humbi jetën vetëm pak ditë pas atentatit, ndërsa Ndoja doli nga spitali 18 ditë më vonë. Që atëherë ka qëndruar larg Prokurorisë së Durrësit me raporte mjekësore.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

FOTO/ Ndryshimi i Alvin Berishës gati 1 vit pas kthimit nga kampi Al-Hol

Të gjithë e mbajmë mend historinë e 11-vjeçarit, Alvin Berisha, i cili doli nga “kampi i ferrit” Al Hol në Siri. Por si duket...

Vala e dytë e C*vid prek Spanjën, 241 vdekje në 24 orë

Një ndër shtetet Europiane më të prekura me koronavirus është dhe Spanja, e cila në 24 orët e fundit ka pasur një numër të...

Pse Lulzim Basha është dakord me PS për listat e hapura

Nga Alfred Peza Propozimet për hapjen e listave të kandidatëve për deputetë në zgjedhjet e 2021, sipas modelit të ofruar nga PS, janë të njohura...

Gazetari që ishte brenda ‘Al Holit’: Ditën që shkuam kishte çantë bombë të lyer me gjak

Gazetari Julian Kasapi ka folur në lidhje me eksperiencën e tij në kampin Al Hol, ku ndodhen të bllokuar shumë gra dhe fëmijë shqiptarë. I...

Negociatat, Gjermania: Shpresojmë mbajtjen e konferencës së anëtarësimit në dhjetor

Presidenca Gjermane e Bashkimit Evropian ka përsëritur synimin për të mbajtur brenda muajit dhjetor konferencat e para ndër-qeveritare me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut,...