E shtunë, 27 Shkurt, 2021
4 C
Tirana

“Hajduti më i kërkuar”/ Më shumë se 100 grabitje, pranga shqiptarit në Gjermani

Policia gjermane ka arrestuar një 38-vjeçar shqiptar, pasi rezulton nga autoritetet atje si një nga hajdutët më të kërkuar në Gjermaninë jugperëndimore. Ai akuzohet për vjedhje në zonën e Mainz.

5 vjet më parë, policia në Mainz konstatoi se në atë zonë kryheshin shumë vjedhje dhe metoda ishte gjithmonë e njëjtë: hajduti shponte kornizat e dritares dhe më pas hapte dritaret. Si pjesë e hetimit, policia siguroi gjurmë të ADN-së. Rezultoi se të gjitha krimet janë kryer nga i njëjti autor.

Hetuesit e quajtën hajdutin vetëm “fantazmë” sepse nuk kishte asnjë provë të autorit të veprës penale përveç gjurmëve të ADN-së.

Në mediat gjermane thuhet se shqiptari u identifikua nga autoritetet franceze. Për shkak të numrit të madh të krimeve, ende nuk është e mundur të thuhet se sa vjedhje janë kryer 38-vjeçari.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Studimi: Një dozë e vetme e vaksinës së Pfizerit ul transmetimin e virusit

Tre studime të reja britanike tregojnë se vaksina kundër COVID-19-s e kompanive Pfizer-BioNTech, e cila merret me dy doza, zvogëlon transmetimin e virusit pas...

Sa ndihmojnë vaksinat kineze për rritjen e influencës së Pekinit në Ballkan?

Në një kohë kur shumë vende kanë vështirësi për të siguruar doza të mjaftueshme vaksinash për koronavirusin, Kina ka shtuar përpjekjet për të shpërndarë...

Koronavirusi, Tomini: Dy fëmijë ndodhen në terapi intensive

Zv. ministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini ka folur për situatën me Covid-19 në spitalet që trajtojnë koronavirusin në vendin tonë. Në një lidhje direkte me...

Epidemiologu Alimehmeti: Të saktësohen sa teste e tampone bëhen në ditë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për situtën e pandemisë në vendin tonë, ku është shprehur se është ende herët për të folur për një...

Rakacolli: Të hënën vijnë 15 mijë doza të vaksinës së Pfizer

Zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli deklaroi se të hënën do të vijnë në Shqipëri 15 mijë doza të vaksinës së Pfizer. Ajo tha në Report...