E diel, 17 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Hajdari: Revolucion në radhët e policisë, s’kemi fituar betejën me kanabisin

Dorëheqja e Ardi Veliut, duke mos përfunduar dot mandatin e plotë 5-vjeçar në këtë post, ka sjellë reagime të shumta. Veliu i paraqiti kryeministrit dorëheqjen mbi tryezë, të cilën Edi Rama e pranoi. Ish-prokurori Shkëlqim Hajdari flet për revolucion në radhët e uniformave blu, duke sjellë në fokus në shenjë këmbane alarmi se beteja me kanabisin nuk ka përfunduar.

Mjaft i drejtëpërdrejtë në qëndrimin e tij, z. Hajdari tha nga studio e emisionit “Breaking” në “Top News” se policia ka nevojë për një shkundje të fortë, ndërsa u shpreh se ka segmente të policisë që bashkëpunojnë me krimin. Shkëlqim Hajdari propozoi revolucion në sektorin e policisë kriminale, ku trupa e policisë duhet të dijë si funksionon kriminaliteti.

“Nuk kemi fituar ende betejën me kanabisin. Kam shifra reale, beteja me kanabisin vazhdon. Kemi raste të bashkëpunimit të segmenteve të caktuara të policisë me krimin. Policia duhet të shkundet. Duhet revolucion në sektorin e policisë kriminale. Trupa e policisë duhet të dijë si funksionon kriminaliteti”, tha Hajdari.

Ai pati edhe një mesazh për klasën politike, së cilës i kërkoi të heqë duart nga policia. “Klasa politike duhet të dakordësohet mbi pavarësinë e Policisë së Shtetit. Këtu fillon pasi drejtuesit politik, Ministrat e Brendshëm kanë prodhuar drejtorë policie pa garë, e kanë marrë pjesë në emërimet e tyre, e kjo ka bërë Policinë e Shtetit jo profesionale dhe jo të pavaruar në ndërmarrjen e operacioneve”, tha Hajdari.

Shkëlqim Hajdari u shpreh se Veliut do ti vendoste një notë kaluese, marrë shkas edhe nga ngjarjet kriminale që kanë ndodhur në vendin tonë.

“Nuk është se erdhi pa karrierë, por ngjarjet janë të rënda. Veliut do i vendosja një notë kaluese, duke ia lënë në dorë specialistëve e gazetarëve, vetëm politikanët mos i pyesni për notë”.

Lexo edhe :   "Meta"/Zheji: Gjykata të marrë vendim kushtetues, Hajdari: Duhen fakte!

Dorëheqja e Ardi Veliut vjen vetëm pak ditë përpara mbarimit të afatit të vendosur nga kryeministri Edi Rama. Rreth tre muaj më parë, pas ngjarjeve të shumta kriminale në vend, Rama vuri një afat prej 100 ditësh për strukturat e policisë duke thënë se brenda këtij afati ata duhet të vendosnin rendin dhe angazhimin maksimal. Ekzekutimi i efektivit Saimir Hoxha në Lezhë dhe atentati me dy viktima në Elbasan, i vendosën vulën fatit të Veliut.

Lexo edhe :   "Meta"/Zheji: Gjykata të marrë vendim kushtetues, Hajdari: Duhen fakte!
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...