E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Hajdari flet për Ruçin: U tërhoq në kulmin e tij politik, gjest emancipues

Zgjedhjet e 25 prillit sollën mjaft të papritura. Personi i parë që u godit ishte presidenti Ilir Meta, teksa rrezikon të shkarkohet shumë shpejt. Personi i dytë i sulmuar është ish-kryeministri Sali Berisha. Ai u shpall “non grata” nga amerikanët. Gramoz Ruçi, ndër të paktit politikanë jetëgjatë në sferën parlamentare shqiptare, ndryshe nga dy personazhet e sipërpërmendur dha dorëheqjen. Në Kongresin e PS-së, i cili u mbajt në 30-vjetorin e themelimit të kësaj partie, Gramoz Ruçi deklaroi se në shtator do të tërhiqet përfundimisht nga politika. Ish-prokurori Shkëlqim Hajdari, i ftuar në “Breaking” në “Top News” tha se Ruçi u tërhoq në kulmin e tij politik, siç e ka lënë futbollin Panajot Pano si fitues në fushë.

“Largimi i Ruçit më gëzoi, pasi një zyrtar i lartë u tërhoq në kulmin e tij politik, siç e ka lënë futbollin si Panajot Pano në fushë. Gjest emancipues i një politikani i cili u largua vetë nga politika, edhe pse ishte fitues i këtyre zgjedhjeve. Rekordin Guiness e thyen Shqipëria ku ka njerëz që kanë 30 vite në politikë, dhe rrinë akoma aty”, u shpreh Hajdari.

Referuar punës së SPAK dhe ndëshkimit të “peshqve të mëdhenj”, Hajdari pohoi se ky institucion është i destinuar të shkojë drejt suksesit. “SPAK tashmë është bërë një organ profesional dhe kushtetues, duke hetuar me objektivitet. Tashmë që SPAK ka vendosur dosjen e bashkëpunimit, ka dalë rezultati siç është grupi Habilaj dhe vendimi për ish-kryeprokurorin Adriatik Llalla. SPAK është i destinuar të ketë sukses, ne do kemi tashmë rezultate konkrete me ndëshkimin e “peshqve të mëdhenj”, etj”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bashkia merr pronësinë e Teatrit/ Budina: Meta dhe Basha të mos heshtin

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, ka protestuar ndaj vendimit të qeverisë për t’i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Regjisori...

Lamtumirë doktor!

Nga Dritan Hila Ka kohë që diplomatët amerikanë kanë hequr dorashkat. Jo më larg se dje, ambasadorja e SHBA me një gjuhë cinike iu tha...

Shkelën rregullat kundër Covid, përjashtohen 2 sportistë nga Olimpiada në Tokio

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

117 milionë euro, Manchester City pranë blerjes rekord

Manchester City është shumë afër goditjes së radhës në merkato. Sipas shtypit anglez, mungon shumë pak për arritjen e marrëveshjes për mesfushorin e Aston Villa-s,...

Koronavirusi/ Profesori grek: Do të krijohen më shumë mutacione ngjitëse

Profesori Theodoros Vasilakopoulos në një intervistë për mediat vendase, foli për rrjedhën e pandemisë në vend dhe procesin e vaksinimit ku thotë se ashtu...