E mërkurë, 4 Gusht, 2021
35.5 C
Tirana

Haiti/ Vras*a e Presidentit, 17 të dyshuar, mes tyre ish-ushtarakë Kolumbianë

Shtatëmbëdhjetë të dyshuar janë arrestuar deri më tani për vrasj*en e presidentit të Haitit dhe autoritetet haitiane thonë se dy autorët besohet të kenë shtetësi të dyfishtë amerikano-haitiane dhe nga ana tjetër qeveria kolumbiane thotë se të paktën gjashtë janë ish-anëtarë të ushtrisë së saj.

Léon Charles, shefi i policisë kombëtare haitiane, tha të enjten në mbrëmje se 15 nga të arrestuarit ishin nga Kolumbia. Shefi i policisë tha se tetë të dyshuar të tjerë ishin në kërkim dhe tre të tjerë u vranë nga policia. “Ne do t’i sjellim ata para drejtësisë,” tha shefi i policisë, 17 të dyshuarit u shfaqën me pranga të ulur në dysheme gjatë një konference shtypi mbi zhvillimet pas vrasjes së Presidentit Jovenel Moïse në shtëpinë e tij para agimit të së mërkurës.

Qeveria kolumbiane tha se ishte pyetur për gjashtë nga të dyshuarit në Haiti, duke përfshirë dy nga të vrarët dhe rezultoi që ata ishin anëtarë në pension të ushtrisë së saj, por pa lëshuar identitetet e tyre.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

VIDEO/Rama i shpalli ‘luf*ë të hapur’, Peleshi shfaqet me Dritan Lelin në Vlorë

Situata me zjarret është përkeqësuar gjatë ditëve të fundit. Flakët kanë mbërritur edhe në zonat e banuara, duke ndezur sinjalin SOS në Gjirokastër, Dukat,...

Verbëria e rutinës së dorëzimit të përditshëm

Nga: Agim Baçi Shpesh njerëzit tregohen të verbër, ose bëjnë sikur!”, tha shkrimtari portugez Jose Saramango në ceremoninë e marrjes së çmimit “Nobel” në vitin 1998, duke...

Humbi jetën mes flakëve/ Shoku i viktimës: Nuk kishim zjarrfikëse

Detaje të reja të rënda kanë dalë në dritë lidhur me ngjarjen e rëndë ndodhur dje në fshatin “Asim Zeneli” në Gjirokastër, ku mbeti...

E vr*u për pronën/ “I trembem hakmarrjes”, vëllai i vras*sit kërkon mëshirë

Pak ditë më parë, një sherr mes kushërinjve për pronën në Lushnje përfundoi me një të vrarë. Autori i krimit, Kastriot Hasalla pritet të...

‘Cënoi besimin e publikut’, KPA shkarkon prokurorin e Krimeve të Rënda

Kolegji i Posaçëm i Apelimit (KPA), shkarkoi nga detyra prokurorin e Krimeve të Rënda Besim Hajdarmataj. Në vendim thuhet se Hajdarmataj ka cënuar besimin...