E premte, 22 Janar, 2021
12 C
Tirana

Habit Elisa Spiropali: Don Kishoti është figurë romantike, personazh shqiptar

Elisa Spiropali, ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, e ftuar në “ABC News”, e ka konsideruar qasjen e opozitës të gabuar dhe “donkishoteske”.

Spiropali i krahasoi kundërshtarët me personazhin Don Kishoti i Mançës, të autorit Migel Servantes. Por, çudia ishte kur Spiropali e cilësoi Don Kishotin një figurë romantike, dhe një personazh të rëndësishëm të letërsisë shqipe.

“Opozita ka gjetur qasjen më të gabuar. Mendon se me njerëz të paguar, me njerëz që bëjnë komente denigruese në rrjetet sociale, do mund të cënojë qeverinë apo elementë të saj.

Është një qasje prej Don Kishoti, po as ky nuk është term i duhur, sepse Don Kishoti është një figurë romantike dhe komplekse e letërsisë shqiptare”, tha Spiropali.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Krizë totale, Liverpooli humbet ndaj modestëve të Anglisë

Liverpooli është në krizë totale! Ekipi i Jurgen Klopp u mposht në shtëpi nga modestët e Burnleyt me rezultatin 0-1 duke lënë 3 pikë...

Vrasja e Aleks Nikës, Balla: Predha u dëmtua qëllimisht me urdhër të Berishës

10 vite pas vrasjes së katër protestueve në vrasjen e 21 janari të vitit 2019, Policia e Tiranës ka kërkuar ditën e sotme rifillimin...

Gazetarët po rrezikohen nga gjuha e partive politike

Një sondazh i bërë për zgjedhjet e parakohshme parlamentare nga RTV Dukagjini ka nxitur dy partitë politike, Lidhjen Demokratike të Kosovës dhe Partinë Demokratike...

Deputeti i PS: Isha 2 m larg Aleks Nikës në 21 janar, e pashë se kush e vrau

Deputeti i Partisë Socialiste, Alket Hyseni ka bërë një deklaratë të fortë, ku është shprehur se ka qenë shumë afër me Aleks Veizin në...

Sondazhi/ PS do të fitonte zgjedhjet nëse do të mbaheshin sot

Nëse zgjedhjet parlamentare të 25 prillit do të zhvilloheshin sot, një sondazh i Euronews Albania në bashkëpunim me kompaninë prestigjioze MRB, zbuloi se 41.8...