E hënë, 18 Janar, 2021
3 C
Tirana

Guvernatori i Toskanës thirrje qeverisë shqiptare: Gjurmoni rastet ose do bllokohen fluturimet

Guvernatori i rajonit të Toskanës në Itali, Enrico Rossi, ka shprehur shqetësimin për numrin në rritje të të infektuarve, e kur ato janë raste të ardhura nga Shqipëria.

Sa i takon fluturimeve me vendin tonë, ai thotë se qeveria dhe Ministria e Shëndetësisë duhet të punojë me gjurmimin e rasteve, ose në të kundërt të bllokohen të gjitha udhëtimet.

Duke iu referuar mediave vendase, në këtë rajon ka pasur lëvizje sipas një marrëveshje me aeroportet atje. Por për të gjetur se kush ka zbarkuar tashmë javën e kaluar, Rossi kërkon të dhëna nga Ministria e Brendshme dhe nga Ministria e Shëndetësisë.

“Nga gjashtëmbëdhjetë raste të reja sot, katërmbëdhjetë të infektuar janë konfirmuar si qytetarë që kthehen nga jashtë. 31 të infektuar në javën e fundit, nga të cilat 27 erdhën nga Shqipëria. Qeveria gjithashtu duhet të ndërhyjë: në veçanti Ministritë e Brendshme dhe të Shëndetësisë”, ka deklaruar guvernatori i Toskanës,  Enrico Rossi.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...