E diel, 17 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Grupi sekret i trajnerëve ushtarakë amerikanë, prej një viti në Tajvan

SHBA ka mbajtur fshehurazi një kontigjent të vogël të trajnerëve ushtarakë në Tajvan për të paktën një vit, sipas një raporti të ri, shenja e fundit e rritjes së aksioneve në rivalitetin SHBA-Kinë.

Ushtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Popullit Kinez

Kina mund të bëjë një pushtim në shkallë të plotë deri në vitin 2025, thotë ministri i mbrojtjes i Tajvanit. Rreth dy duzina ushtarësh të forcave speciale amerikane dhe një numër i pacaktuar marinsash, tani po trajnojnë forcat tajvaneze, raportoi Wall Street Journal të enjten. Trajnerët u dërguan së pari në Tajvan nga administrata Trump, por prania e tyre nuk ishte raportuar deri më tani.

Raporti erdhi pasi presidenti Tsai Ing-wen tha të premten se Tajvani “do të bëjë gjithçka që duhet për të mbrojtur lirinë, dhe mënyrën e saj demokratike të jetës”.

“Tajvani nuk kërkon konfrontim ushtarak”, tha në një forum sigurie në Taipei. “Ajo shpreson për një bashkëjetesë paqësore, të qëndrueshme, të parashikueshme dhe reciprokisht të dobishme me fqinjët e saj. Por Tajvani gjithashtu do të bëjë gjithçka që duhet për të mbrojtur lirinë, dhe mënyrën e tij demokratike të jetës”.

Trupat amerikane nuk janë vendosur përgjithmonë në ishull që nga viti 1979, kur Uashingtoni vendosi marrëdhënie diplomatike me Republikën Popullore të Kinës.

Një zëdhënës i Pentagonit, John Supple, nuk do të komentonte drejtpërdrejt mbi raportin, por vuri në dukje se “mbështetja jonë dhe marrëdhënia e mbrojtjes me Tajvanin, mbetet e njëtrajtshme kundër kërcënimit aktual” nga Kina.

“Eshtë një hap i rëndësishëm, por synohet kryesisht të mos jetë provokues, por në të vërtetë të përmirësojë aftësinë mbrojtëse të forcave të Tajvanit”, tha Jacob Stokes, një anëtar i programit të sigurisë Indo-Paqësor të Qendrës, për një Siguri të Re Amerikane.

“Gjithmonë ekziston ky ekuilibër midis simbolikës dhe substancës, dhe unë mendoj se duke e bërë atë në heshtje, është menduar të jetë më shumë substancë”.

Prania e marinsave amerikanë Raiders në Tajvan është raportuar më parë, dhe më vonë u konfirmua nga Komanda e Marinës së Tajvanit si një “trajnim rutinë shkëmbimi dhe bashkëpunimi ushtarak Tajvan-SHBA”, sipas mediave të mbrojtjes amerikane dhe mediave lokale. Zyrtarët amerikanë thanë se raportet e nëntorit 2020 ishin “të pasakta”.

Ministria e Jashtme e Kinës lëshoi ​​një deklaratë duke i kërkuar Shteteve të Bashkuara të ndalojnë ndihmën ushtarake për Tajvanin.

“Kina do të ndërmarrë të gjitha hapat e nevojshëm, për të mbrojtur sovranitetin dhe integritetin e saj territorial”, thuhej në deklaratë.

Media shtetërore Hawkish, Global Times tha të premten se këshilli shtetëror i Kinës “kundërshtoi me forcë çdo formë të bashkëpunimit ushtarak midis Tajvanit dhe Shteteve të Bashkuara”.

“Ne i bëjmë thirrje SHBA-së që të respektojë tre komunikatat për çështjen e Tajvanit, dhe të ndalojë çdo provokim. Autoritetet e DPP punojnë me forcat e jashtme, për të kërkuar “pavarësi” dhe për të refuzuar ribashkimin. Kjo i ka çuar njerëzit e Tajvanit në katastrofë, dhe përpjekjet e tyre me siguri do të dështojnë”.

Raporti i një pranie ushtarake amerikane në Tajvan, vjen pas një sërë sinjalesh shkallëzuese në Indo-Paqësorin. Kina fluturoi gati 150 aeroplanë ushtarakë, përfshirë bomba dhe avionë luftarakë, në zonën e mbrojtjes ajrore të Tajvanit, gjatë katër ditëve të para të tetorit.

Duke folur për BBC një ditë pasi takoi diplomatin e lartë kinez Yang Jiechi, këshilltari amerikan i sigurisë kombëtare Jake Sullivan, tha se SHBA ishte thellësisht e shqetësuar për rritjen e tensioneve në rajon.

“Ne do të ngrihemi dhe do të flasim, si privatisht ashtu edhe publikisht kur shohim llojet e aktiviteteve që janë thelbësisht destabilizuese”, tha Sullivan për BBC.

I pyetur nëse Shtetet e Bashkuara ishin të përgatitura për të ndërmarrë veprime ushtarake për të mbrojtur Tajvanin, Sullivan tha: “Më lejoni ta them këtë, ne do të ndërmarrim veprime tani për të parandaluar që ajo ditë të mos ndodhë kurrë”.

Sullivan tha gjithashtu se do të ishte një “gabim i madh” për të nxjerrë përfundime në lidhje me angazhimin e SHBA ndaj aleatëve të tij, bazuar në tërheqjen e tij të fundit nga Afganistani.

Të enjten, CIA konfirmoi se do të krijonte një “qendër misioni” të re për t’i dhënë përparësi mbledhjes së inteligjencës në Kinë. Duke njoftuar riorganizimin, drejtori i agjencisë, William Burns, e quajti qeverinë kineze “kërcënimin më të rëndësishëm gjeopolitik me të cilin përballemi në shekullin 21”.

“Gjatë historisë sonë, CIA është rritur për të përmbushur çdo sfidë që na del përpara”, tha Burns. “Dhe tani duke u përballur me testin tonë më të vështirë gjeopolitik në një epokë të re të rivalitetit të fuqisë së madhe, CIA do të jetë në krye të kësaj përpjekje”.

Qendrat e veçanta të misionit të krijuara nga administrata Trump për Iranin dhe Korenë e Veriut, do të shpërndahen në seksione më të gjera rajonale.

Departamenti i Shtetit ka ndërmarrë hapa të ngjashëm, duke krijuar një zyrë të specializuar të zgjeruar, të njohur jozyrtarisht si Shtëpia e Kinës, si pjesë e shtyllës më të gjerë të administratës Biden në Azi.

Tajvani dhe Kina: Vija që duhet të shkelë Biden është më e hollë se kurrë

Sipas raportit të Wall Street Journal, trajnerët në Tajvan rrotullohen brenda dhe jashtë, kështu që nuk përfaqëson një prani të përhershme. Ka pasur raporte të këshilltarëve ushtarakë amerikanë atje gjatë viteve, por Julian Ku, një profesor juridik në Universitetin Hofstra, tha se faktori i rëndësishëm në raportin e së enjtes është konfirmimi i dukshëm nga zyrtarët amerikanë.

“Eshtë një sekret i hapur që ata kanë bërë stërvitje këtu dhe atje, por kjo është një punë e madhe për t’i pranuar ato publikisht”, tha Ku.

“Unë nuk e di se çfarë përfitimi ka kjo. Qeveria kineze e di se çfarë po ndodh. Ne nuk po u themi atyre – ne po i themi publikut kinez, i cili më pas do të krijojë presion mbi qeverinë për të bërë diçka”.

Burimi i lajmit: theguardian. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...