Kronikë

Gruaja mund ti kishte shpëtuar plumbave, ja çfarë rregulli ka thyer gardisti


               Publikuar në : 12:37 - 12/02/19 M. S

Një tjetër krim në familje mund të ishte parandaluar, nëse gardisti nuk do të mbante armën e shërbimit tip pistoletë në shtëpi. Në orën 06:00, 44-vjeçari Alket Arapaj, punonjës i Gardës së Republikës qëlloi për vdekje bashkëshorten e tij 36-vjeçare.

Ai vrau bashkëshorten, ndërsa në shtëpi ndodhej edhe vajza e tyre e mitur. Gardisti është me arsim të lartë ushtarak (1993-1997), me gradën Kapiten me 21 vite punë ne Gardën e Republikës.

Në rrethin shoqëror dhe familjar, Arapaj njihet si person i sjellshëm dhe praktikues i fesë Islame, ndërsa gruaja ishte e mbuluar.

Referuar edhe një tjetër ngjarje të ngjashme, e ndodhur në prill të 2016-ës, del në pah një problematikë që zanafillën e nis që te rregullorja e brendshme e Gardës së Republikës, në varësi të Ministrisë së Brendshme.

Një prej rregulloreve strikte që duhet të zbatojë çdo punonjës i Gardës është dorëzimi i armëve të zjarrit, pas përfundimit të turnit.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT