E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Gripi i shpendëve/ Eksperti tregon cilat janë kategoritë e rrezikuara

Teksa rastet e para të gripit të shpendëve janë konfirmuar në vendin tonë, epidemiologu veterinar Kujtim Mersini, ka treguar kategoritë që janë më të rrezikuar.

I ftuar në emisionin ”Shqipëria Live” në Top Channel, Mersini tha se grupi më i riskuar janë fermerët që mbarshtojnë shpendët në oborre, pasi kanë kontakte të drejtpërdejtë.

Megjithatë, sipas tij, rreziku që ata mund të sëmurën është shumë i ulët, sepse nuk është i përshtatur për trupin e njeriut.

Ndër të tjera, Mersini u shpreh se ky virus transmetohet përmes rrugëve ajrore, kontaktit me kafshët e ngordhura apo lëngjet trupore të shpendëve të ngordhura

Kujtim Mersini: ”Grupi më i riskuar janë fermerët që mbarshtojnë shpendët në oborre. Kanë kontakt të drejtpërdrejtë. Vetë rreziku që mund të sëmurën është shumë i ulët, sepse nuk është i përshtatur për trupin e njeriut. Transmetohet përmes rrugëve ajrore, kontakti me kafshët e ngordhura apo lëngjet trupore të shpendëve të ngordhura. Është virus jo shumë i fortë, në mbi 70 gradë denatyrohet. Pra në çdo lloj ushqimi që gatuhet më tempratura të larta s’ka problem. Produktet e fshatit janë më cilësore por me siguri më të ulët. Virusi përhapet tek shpendët, njeriu është bujtës aksidental. Risku i transmetimit nga shpendi tek njeriu është shumë i vogël”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...