E martë, 19 Janar, 2021
0 C
Tirana

Greqia përpiqet të joshë pensionistët e Evropës me normën e taksës mbi të ardhurat 7%

Shumica e vendeve dëshirojnë të tërheqin të rinjtë dhe të gatshmit – sipërmarrës me ide, studentë që kërkojnë të mësojnë, njerëz të përgatitur për të bërë punët që vendasit i refuzojnë. Greqia, megjithatë, ka vendosur për një qasje të ndryshme, duke bërë një lojë për pensionistët e Evropës.

“Logjika është shumë e thjeshtë: ne duam që pensionistët të zhvendosen këtu”, thotë Athina Kalyva, drejtuese e politikës tatimore në ministrinë greke të financave, e cila ka ndihmuar në hartimin e një skeme për t’i bërë njerëzit të bëjnë pikërisht këtë. “Ne kemi një vend të bukur, një klimë shumë të mirë, pra pse jo?”

Nisma, e parashikuar në një projektligj që do të paraqitet në parlament këtë javë, propozon një normë të sheshtë tatimi mbi të ardhurat prej 7% për pensionistët e huaj që transferojnë vendbanimin e tyre tatimor në Greqi. Skema do të ishte e zbatueshme për një dekadë.

“Shpresojmë që pensionistët që përfitojnë nga kjo normë tërheqëse do të kalojnë pjesën më të madhe të kohës në Greqi,” thotë Kalyva, duke shtuar se, në fund të fundit, qëllimi është të zgjerohet baza e taksave të vendit. “Kjo do të thotë të investosh pak – të marrësh me qira ose të blesh një shtëpi.”

Athina nuk është kryeqyteti i parë i BE që krijon një skemë të tillë. Në kulmin e krizës financiare, Lisbona gjithashtu vendosi të tërheqë pensionistët e huaj në Portugali me një ofertë prej një dekade pensionesh pa taksa.(The Guardian) SCAN

Lexo edhe :   Fushata në Kosovë, Haradinaj premton bashkimin me Shqipërinë
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sondazhi/ Opozita fiton Tiranën më 25 Prill, PD rritje krahasuar me 2017-ën

Opozita e Bashkuar del fituese në zgjedhjet e 25 Prillit sa i përket qarkut të Tiranës. Ky është rezultati i sondazhit të parë  të “Notto...

Mandati i parë i Bajden, do të lihet në hije nga trazirat civile në SHBA

Nuriel Rubini, 62 vjeç, është një nga ekonomistët më të njohur sot në botë. Profesor në Shkollën e Biznesit Shtern në Nju Jork, ai...

Dokumenti/ Zbulohet kontrata “sekrete” e qeverisë me Pfizer për vaksinën

Kontrata “Top-Secret” e qeverisë shqiptare me kompaninë Pfizer duket se nuk është më e tillë, pasi Gogo.al ka publikuar edhe disa foto të kësaj...

Sondazhi: Për 85% e shqiptarëve, zgjedhjet e 25 prillit janë të rëndësishme

Në studion e “Tempora” të Sonila Meços dhe nën komentin e Antonio Notto-s, shqiptarët po njihen me rezultatet e sondazhit të parë të RTV...

Skandal/ Pacienti shkon të shërohet në Covid 1 por vdes dhe grabitet në spital

Pas sanitares Tire Alldervishi që punonte në spitalin Covid 2 e cila zhvati nga paratë vajzën e një pacienteje me koronavirus, emisioni Stop në...