E diel, 2 Gusht, 2020
37 C
Tirana

Greqia përpiqet të joshë pensionistët e Evropës me normën e taksës mbi të ardhurat 7%

Më të lexuarat

“Po kthehen në vatra potenciale”, Manastirliu bën thirrjen e rëndësishme

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook njofton se festat apo ditëlindjet po kthehen në vatra potenciale dhe si...

Pandemia/ Rëndohet gjendja shëndetësore e deputetit shqiptar, dërgohet me urgjencë në Turqi

Deputeti Enver Roshi është dërguar mbrëmë me urgjencë drejt Turqisë. Ai ka shfaqur probleme me mushkëritë, dhe për këtë arsye është nisur në Turqi. Numri...

Lubonja: Shqipëria po shkon drejt vendosjes së regjimit autoritar

Analisti Fatos Lubonja, për revistën e njohur franceze “Le Courrier Des Balkans” u shpreh se Shqipëria po ecën në drejtimin e gabuar, drejt regjimit...

Familja Rama me një mesazh të dytë për të afërmit dhe miqtë, ky është vendimi që kanë marrë

Zemra e nënës së kryeministrit Edi Rama pushoi së rrahuri mëngjesin e sotëm. Lajmin e trishtë e dha vetë kreu i qeverisë, përmes një...

OBSH bën paralajmërimin aspak pozitiv lidhur me pandeminë

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus së fundmi bëri një paralajmërim aspak pozitiv lidhur me pandeminë e koronavirusit. Ai theksoi se efektet...

Pandemia/ Situata në Shqipëri vijon të jetë shqetësuese, publikohet bilanci

Situata në Shqipëri si pasojë e koronavirusit vijon të jetë shqetësuese! Së fundmi Ministria e Shëndetësisë ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit. MSH...

‘Bir komunisti’/ Rama i përgjigjet Metës: Të të vijë turp, ti do harrohesh kurse ai jo

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së presidentit Meta, i cili tha se kryeministri është mburrur se është djali i komunistit që vari...

Ndërron jetë nëna e Edi Ramës, kryeministri bën dedikimin prekës

Ka ndërruar jetë në moshën 82-vjeçare e ëma e kryeministrit Edi Rama, Aneta Rama. Lajmi është dhënë në rrjetet sociale nga kryeministri, i cili...

Me mijëra persona marshojnë të revoltuar në Gjermani, arsyeja e protestës

Me mijëra vetë marshuan në Berlin të shtunën për të protestuar kundër masave të vendosura në Gjermani për të frenuar pandeminë e koronavirusit, duke...

“Fatkeqësisht dominojnë edhe moshat e reja”, mesazhi i fortë i mjekes

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar në rrjetin social Facebook, mesazhin e Dr. Migena Qato e cila shprehet se në spitalet COVID-19, fatkeqësisht...

Shumica e vendeve dëshirojnë të tërheqin të rinjtë dhe të gatshmit – sipërmarrës me ide, studentë që kërkojnë të mësojnë, njerëz të përgatitur për të bërë punët që vendasit i refuzojnë. Greqia, megjithatë, ka vendosur për një qasje të ndryshme, duke bërë një lojë për pensionistët e Evropës.

“Logjika është shumë e thjeshtë: ne duam që pensionistët të zhvendosen këtu”, thotë Athina Kalyva, drejtuese e politikës tatimore në ministrinë greke të financave, e cila ka ndihmuar në hartimin e një skeme për t’i bërë njerëzit të bëjnë pikërisht këtë. “Ne kemi një vend të bukur, një klimë shumë të mirë, pra pse jo?”

Nisma, e parashikuar në një projektligj që do të paraqitet në parlament këtë javë, propozon një normë të sheshtë tatimi mbi të ardhurat prej 7% për pensionistët e huaj që transferojnë vendbanimin e tyre tatimor në Greqi. Skema do të ishte e zbatueshme për një dekadë.

Lexo edhe :   U bë e famshme me “kërpëratën”, dëgjojeni perlën e radhës nga deputetja (VIDEO)

“Shpresojmë që pensionistët që përfitojnë nga kjo normë tërheqëse do të kalojnë pjesën më të madhe të kohës në Greqi,” thotë Kalyva, duke shtuar se, në fund të fundit, qëllimi është të zgjerohet baza e taksave të vendit. “Kjo do të thotë të investosh pak – të marrësh me qira ose të blesh një shtëpi.”

Athina nuk është kryeqyteti i parë i BE që krijon një skemë të tillë. Në kulmin e krizës financiare, Lisbona gjithashtu vendosi të tërheqë pensionistët e huaj në Portugali me një ofertë prej një dekade pensionesh pa taksa.(The Guardian) SCAN

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA: Rënie masive e prodhimit ekonomik

Prodhimi i Brendshëm Bruto në Shtetet e Bashkuara u tkurr me 9.5% në tremujorin e dytë të vitit. Kjo rënie masive në ekonomi vjen ndërsa...

Shqiptarja shpallet “Aktorja më e mirë” në festivalin e filmit në Kanada

Artistja dhe producentja shqiptare, Ana Golja është vlerësuar së fundmi me një çmim të rëndësishëm në një festival në Kanada. Përmes një postimi në Instagram,...

Muzikë pas orës 20:00, gjobiten dy administratorë të lokaleve në jug të vendit

Policia bën me dije se ka gjobitur dy administratorë lokalesh në jug të vendit, pasi janë kapur duke ushtruar aktivitet me muzikë pas orës...

Merkato përpara finales, Tirana prezanton zëvendësuesin e Albi Dokës

Albi Doka u largua drejt kampionatit kroat te Gorica dhe Tirana nuk ka humbur kohë për të siguruar një tjetër mbrojtës të djathtë. Pak orë...

Pandemia/ Tjetër bilanc tragjik në Kosovë

Situata nga koronavirusi në Kosovë vijon të jetë e rëndë, teksa shifrat e raportuara mbeten të larta. Gjatë 24 orëve të fundit, në vendin fqinj...