E premte, 30 Tetor, 2020
11 C
Tirana

Greqia paralajmëron rikthimin e karantinës, kryeministri Mitsotakis i bën apel qytetarëve

Më të lexuarat

E rëndë/ Futbollisti 31-vjeçar gjendet pa jetë në një parking makinash

Futbollisti 31-vjeçar, Nam-Çun Kim është gjetur i vdekur mëngjesin e sotëm në një parking makinash. Dyshohet se mbrojtësi që aktivizohet me klubin e Seul është...

Erdogan sulmon Europën: Zëri i botës myslimane ngrihet kundër mëkateve tuaja

“Kundër Europës mëkatare, zëri i vetëm që po ngrihet sot është zëri i botës myslimane''. Kështu u shpreh Presidenti turk, Rexhep Tayyip Erdogan në hapjen...

Sulm terrorist në Francë, dy të vdekur e disa të plagosur (FOTO-VIDEO)

Një sulm me thikë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit në Nice të Francës, pranë kishës së Notre-Dame, ku për pasojë kanë...

‘Ethet’ e zgjedhjeve/”Nuk shikoj asnjë pengesë që të bashkëpunojmë me Topallin”

Teksa ‘ethet’ e afrimit të zgjedhjeve po ndihen nga protagonistët politikë, ka edhe nga ato qëndrime surprizë. Fabian Topollaj, përfaqësues i Bindjes Demokratike, deklaroi...

‘Nuk ka qeveri e as opozitë’, Jozefina Topalli prezanton partinë e re

Ish-kryeparlamentarja, Jozefina Topalli ka prezantuar forcën e re politike të kryesuar prej saj. Partia më e re që do garojë më 25 prill, quhet ‘Lëvizja...

“60 minus 15 bëjnë 50”/ Nuk ndalen gafat e Bashës (VIDEO)

Rama ka pikasur një tjetër gafë të kryedemokratit Basha. Siç duket, kryeministri ka qenë duke ndjekur konferencën e sotme për mediat të kryedemokratit. “Ahahaha o...

Rënie e lehtë e numrit të rasteve të reja, spitalet të tejmbushura

Dita e sotme ka shënuar një ulje të lehtë të numrit të infektuarve me Covid-19 në vend. Në 24 orët e fundit, janë konfirmuar 275...

“Deti në Hagë”/ Ministri grek zbulon marrëveshjen me Ramën, Metën dhe Bashën

“Marrëveshja mes Athinës dhe Tiranës për të apeluar së bashku në Hagë për përcaktimin e kufijve detarë, përveç se është një mesazh ndaj Ankarasë,...

Skandali/“E arrestuan se përqeshi Ramën”, Manjani del me thirrjen urgjente

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka reaguar lidhur me shoqërimin në polici të një gruaje 45-vjeçare, pasi kjo e fundit ka qeshur gjatë një...

U shtir si Ardit Gjebrea në mesazh, i mori dy mijë euro biznesmenit me WhatsApp

“Jam në lëvizje duke bërë emision, por nëse mundesh t’i japësh një mikut tim 2 mijë euro”. Në mes të një bisede në WhatsApp...

Kryeministri i Greqisë, Kiriakos Mitsotakis, i ka bërë apel qytetarëve të zbatojnë masat anti-Covid. Ai u shpreh se duhet të zbatohen masat tani që të shmanget një bllokim i dytë i vendit dhe të mos ketë rritje të numrit të të shtruarve dhe atyre që janë në intubim. Po ashtu Mitsotakis theksoi se ndonëse vendi është më i përgatitur se në fillim të pandemisë për ta përballuar atë, sistemi shëndetësor ka nevojë ende për shumë punë.

Do ta them haptas: Dilema është ‘vetë-mbrojtje ose karantinë. Jemi në një ‘pikë kritike në luftën kundër pandemisë’ për shkak të shpërthimit të ri të koronavirusit, në një kohë kur vendi po “lufton” në shumë fronte.

Distancë. Higjienë personale. Dhe, më e rëndësishmja, mbani maska derisa të gjendet vaksina. Unë do të guxoja të them se maska ​​është vaksina ndaj virusit. Unë e kam provuar, në fund të fundit, që nuk hezitoj të marr vendime të vështira shpejt. Por në mënyrë që të zbutet vala e re e pandemisë, shteti, shkencëtarët dhe qytetarët duhet të punojnë së bashku.

Unë ju siguroj se strukturat tona spitalore janë larg kufijve të së mirës. Sigurisht që ato janë vazhdimisht duke u forcuar, por ne duhet të bëjmë kujdes. Ne kemi nevojë për më shumë automjete dhe shërbime më të shpeshta që ti shërbejnë njerëzve. Pra, nga java e ardhshme, 100 autobusë të rinj do të fillojnë të operojnë dhe 400 të tjerë deri në fund të vitit”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Tërmeti në Izmir, 17 të vdekur dhe mbi 700 të plagosur

Të paktën 17 persona humbën jetën dhe mbi 700 të tjerë u plagosën si pasojë e tërmetit 6,6 ballë që ka goditur ujërat e...

Do bëhet kryeministri i Shqipërisë? Meta tregon ambicien e tij

Nga reagimet e tij të ashpra ndaj kryeministrit Edi Rama, të shumtë janë ata që mendojnë se Presidenti i Republikës, Ilir Meta po zë...

Meta: Jam lideri i Shqipërisë, Rama do ta çojë Shqipërinë në drejtim të paditur

Nga reagimet e tij të ashpra ndaj kryeministrit Edi Rama, të shumtë janë ata që mendojnë se Presidenti i Republikës, Ilir Meta po zë...

Nuk përmbahet Meta: Kam aq fuqi, sa Rama mos të ketë vrimë ku të futet

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka shpërthyer si kurrë më parë në sulme dhe fyerje ndaj kryeministrit Edi Rama. Ai e ka kërcënuar duke thënë...

Shpërblimi i fundvitit? Beqaj tallet me pensionistët

Edhe pse akuzohet për disa afera me tendera në shëndetësi, Ilir Beqaj prej kohësh me deklaratat e tij, është tallur me shqiptarët. Pak kohë më...