E martë, 19 Janar, 2021
-6 C
Tirana

Greqia nis vaksinimin, infermerja që merr dozën e parë bën shenjën ‘Ok’

Sikundër Italia, edhe Greqia ka nisur me vaksinimin. Një lajm ky i shumëpritur, pasi Greqia është në një situatë të rënduar si pasojë e koronavirusit. Shifrat e të infektuarve janë në rritje, pavarësisht masave kufizuese.

E para që ka bërë vaksinën Pfizer/BioNTech, është një infermiere në Athinë, Efstathia Kampisiouli e cila shërben në spitalin Evangelismos.

Më pas do të bëjë vaksinën presidentja Katerina Sakellaropoulou në po të njëjtin spital, ndërsa 30 minuta më vonë kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis në spitalin Attikon.

Po sot ka nisur vaksinimi në të gjitha vendet e BE-së, ku fillimisht do të vaksinohet personeli shëndetësor e më tej krerët e shteteve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mesi e gjuajti me shpullë, sulmuesi i Bilbaos: Ai u nxeh sepse e bllokova

Sulmuesi i Atletik Bilbaos, Asier Vijalibre do të mbahet më shumë mend për faktin se detyroi Lionel Mesin të ndëshkohej me karton të kuq...

Qeverisje me PS? Duma: Zero shanse, ofendim për sakrificat e demokratëve

Ish-deputetja Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së. E pyetur për thashethemet që qarkullojnë së fundmi për...

Mediu: Të biem dakort me PD-në sa më shpejt të jetë e mundur që të mundim Ramën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se bisedimet me Partinë Demokratike për arritjen e një marrëveshjeje vijojnë. Në ''Open”, Mediu tha se PR-së...

“Pyetjet i merr nga Basha“/ Gazetarja-Topallit: Merre telefonin shikoje

Gazetarja e ABC, Esiona Konomi dhe kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, janë përplasur në emisionin ''Log'' në lidhje me bashkëpunimin e tyre...

Akuza për spiunazh, Rusia dëbon dy diplomatë holandezë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë holandezë në një veprim reciprok pasi Holanda dëboi dy diplomatë rusë në fund të vitit të kaluar. Ministria e Punëve...