E shtunë, 28 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

‘Greqia është vënë në alarm’, 800 euro për ata që do humbasin punën

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Greqia është në izolim, për shkak të rasteve të larta me të infektuar. Sistemi shëndetësor e ka të pamundur për të menaxhuar situatën. Vendi është në gjendje kritike, e ndërsa pasojat po ndjehen edhe në ekonomi për shkak të mbylljes së dytë.

Kjo karantinë, sipas autoriteteve greke, do të jetë fillimisht për tre javë deri në 30 nëntor. Ende nuk dihet nëse do të vazhdojë edhe më tej, e ndërsa specialistët do të japin vendimin nisur edhe nga situata epidemiologjike që do të jetë në vend.

Qeveria e Mitsotakis ka prezantuar edhe masat ekonomike lehtësuese për kategoritë që nuk kanë të ardhura, apo edhe për ata që do të humbasin punën si pasojë e pandemisë. Qeveria greke do të japë 800 euro për ata që humbin punën në këto tre javë izolim.

Gazetari Artur Bibe tregoi në ‘Wake Up’ në Top Channel, si është situata në Greqi në këtë valë të dytë të pandemisë Covid-19. Ai tha se Greqia është në një situatë alarmante, ndërsa për ata që shkelin izolimin, duhet të paguajnë 300 euro gjobë.

“Situata nuk është e mirë, dje kishim rreth 2 mijë të infektuar. Frikshëm po arrin 800 numri i të vdekurve. Ndërsa 69 ndodhen në intubim, gjërat nuk shkojnë mirë, Greqia është vënë në alarm.

Lexo edhe :   Shqipëri/ Numër i lartë viktimash nga Covid-19 në 24 orët e fundit

Vijon situata me policë, gjoba, kontrolle shumë të rrepta. Është izolim, njerëzit vazhdojnë të shkojnë në punë, pra shkojmë ata që marrin një leje nga Instituti i Sigurimeve që janë në punë.

Jeta vazhdon, por me kufizime. Lokalet, baret, restorantet janë mbyllur. Dyqanet janë mbyllur, por punon vetëm sistemi i shpërndarjes me pica dhe sufllaqe.

Lexo edhe :   Kurba e Covid-19 në Kosovë mbetet e lartë, 15 viktima në 24 orë

Shkollat fillore dhe kopshtet janë të hapura dhe prindërit duhet të marrin leje të posaçme për të dërguar fëmijët në shkollë. Gjoba është 300 euro për ata që shkelin izolimin”, bëri të ditur Bibe.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...