E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Greqia ashpërson masat/ Nga sot maskë të dyfishtë në supermarkete dhe urbane

Është publikuar Vendimi i Përbashkët Ministror (VMD), në bazë të të cilit do të përcaktohet kuadri legjislativ, i cili nga sot e premte, 24 dhjetor 2021 dhe deri më 2 janar 2022, do të vendosen masat e reja të shpallura nga qeveria, të cilat synojnë të kufizojnë shpërndarjen e koronavirusit.

Sipas masave të reja, maska ​​tashmë është e detyrueshme në të gjitha ambientet e jashtme dhe të brendshme, madje edhe në palestra dhe bare.

Maska e dyfishtë ose maskat e zgjeruara, tashmë janë të detyrueshme në supermarkete dhe në transportin publik.

Sipas masave të reja, ngjarjet argëtuese publike apo private të Krishtlindjeve nuk do të zhvillohen në asnjë pjesë të vendit.

Gjithashtu, ata që hyjnë në vend, përveç testit që kërkohet të bëjnë para hyrjes, duhet pas rekomandimit të fortë të komisionit – t’i nënshtrohen testeve të përsëritura në ditën e dytë dhe të katërt nga momenti i mbërritjes në Greqi.

Siç tha Ministri i Shëndetësisë, Thanos Plevris, të rinjtë duhet të dalin jashtë, por t’i kushtojnë vëmendje kontakteve të tyre me personat vulnerabël dhe të moshuarit në ditët pas largimit të tyre.

Paketa e re e masave nga 3 janari

Komisioni i ekspertëve do të mblidhet sërish më 27 dhjetor, dhe do të vlerësojë efektivitetin e masave të reja deri atëherë, por – siç shpjegoi ai – është gati të propozojë nga 3 janari masa të reja dhe do të shpallen kur të jetë e nevojshme.

Këto masa të reja, të cilat do të hyjnë në fuqi pas datës 3 janar, kanë të bëjnë me argëtimin – pasi komisioni zhvillon skenarë të ndryshëm për orarin e punës – ngjarje sportive, punë në distancë dhe aktivitete që nuk janë të nevojshme.

Ministrja e Shëndetësisë shpjegoi se nuk do të ketë masa kufizuese si mbyllje, dhe sqaroi se nuk ka nevojë të rivendoset SMS në numrin 13033.

Lexo edhe :   "Është si grip i lehtë”, Alketa Vejsiu infektohet me Omicron

Ajo theksoi se masat nuk do të kenë të bëjnë me shkollat ​​por vetëm argëtimin, rekreacionin dhe punën në distancë. Duke iu përgjigjur pyetjeve përkatëse, ministrja e Shëndetësisë tha se maska ​​mbetet e detyrueshme në kishë dhe në teatro e kinema, ndërsa kontrollet e masave janë intensifikuar. Ministrja e Shëndetësisë theksoi dje se edhe Omicron ndodhet në Greqi, dhe faktikisht ditët e fundit ka një rritje të rasteve.

Omicron ka një transmetueshmëri shumë të lartë, kjo është e vetmja gjë e sigurt, tha ministrja e Shëndetësisë. Ministri i Shëndetësisë theksoi gjithashtu se mbulimi me vaksinim është rritur ndjeshëm, dhe është mbi 80% e totalit të popullsisë, ndërsa shtoi se më shumë se 72% e të kualifikuarve për dozën përforcuese e kanë bërë tashmë.

Lexo edhe :   Pandemia/Franca lehtëson kufizimet

Përkeqësimi i ngarkesës epidemiologjike është vënë në dukje edhe pasditen e së enjtes gjatë informimit të rregullt të qytetarëve nga Ministria e Shëndetësisë, për evoluimin e pandemisë në vendin tonë.

Në mënyrë të veçantë, profesoresha e sëmundjeve infektive të fëmijëve dhe anëtarja e Komitetit të Ekspertëve, Vana Papaevanggelou, tërhoqi vëmendjen e të gjithëve gjatë pushimeve.

Duke prezantuar sesi duhet të sillemi gjatë kësaj periudhe, znj. Papaevanggelou gjatë konferencës së sotme për koronavirusin theksoi se “Jemi në një fazë ku detyrimi dhe masat kufizuese duhet të plotësohen apo edhe të zëvendësohen nga përgjegjësia individuale e të gjithëve ne. Përveç masave të reja të shpallura nga qeveria sot, ka shumë masa të vetëkuptueshme që duhen ndjekur”.

“Gjatë periudhës festive ku lëvizshmëria dhe socializimi i të gjithëve në mënyrë të arsyeshme do të rritet ndjeshëm, dhe ndërsa varianti Omicron tashmë ka dalë në vendin tonë, është e rëndësishme që të gjithë ne të jemi shumë të kujdesshëm. Secili prej nesh duhet të kujdeset për të reduktuar shanset e ekspozimit ndaj virusit”.

Burimi i lajmit: cnn.gr. Përshtatur nga Tirana Today 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...