E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Greqi, regjistrohen dy tërmete të njëpasnjëshme

Greqia është goditur nga dy tërmete të njëpasnjëshme gjatë natës. Sipas mediave në vendin fqinj, lëkundja e parë sizmike me magnitudë 4 të shkallës Rihter, ka pasur si epiqendër qytetin e Nisyros, në Dokekanez.

Qendra Sizmiologjike Evropiane Mesdhetare (EMSC), bëri me dije se tërmeti ka qenë me një thellësi të vogël prej rreth 2 kilometrash, por ëstë ndjerë shumë. Fatmirësisht nuk raportohet për dëme në njerëz apo materiale, pavarësisht lëkundjece të forta.

Tërmeti është regjistruar në orën 01:14 të mesnatës, ndërsa disa minuta më vonë është shënuar një tjetër tërmet me magnitudë 4 të shkallës Rihter, me një epiqendër 24 km në jugperëndim të Tilos dhe një thellësi prej 10 km.

Edhe kjo lëkundje ishte e fortë me magnitudë 5.7 të shkallës Rihter, por sërish ka kaluar pa dëme.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Dendias: Nëse Turqia vazhdon me kërcënimet, do të ketë pasoja

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

Vrasja e kushëririt/Autori: Unë kam qëlluar, të lirohet nipi dhe vëllai

Në njoftimin zyrtar nga policia u tha se shtetasi Kastriot Hasalla u vetëdorëzua, për vrasjen e Romeo Hasalla, 30-vjeç, dy ditë më parë. Po...

“Vëllezërit rrahin drejtorin e Kadastrës”, Lame zbulon vendimin për pronat

Kreu i Kadastrës, Artan Lame, ka reaguar ndaj një lajmi ku thuhej se drejtori i Kadastrës së Elbasanit është dhunuar. Marrë shkas nga ky...

“Këta s’kanë turp”, mjeku rikthehet në detyrë pasi e shkarkuan

Mjeku Petrit Vargu, i shkarkuar nga detyra disa muaj më parë, do të rikthehet së shpejti në detyrë, pas vendimit të formës së prerë...