E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Greqi/ Protesta, policia me gaz kundër kundërshtarëve të vaksinimit

Të mërkurën, policia greke përdori gaz lotësjellës dhe pompa uji për të shpërndarë një demonstrim të kundërshtarëve të vaksinimit, përpara parlamentit grek në Athinë.

Përafërsisht 3,000 protestues, duke përfshirë shumë besimtarë, po protestonin ndaj masave të koronavirusit që rrisin presionin mbi refuzimin për t’u vaksinuar, raportuan radioja shtetërore dhe reporterë në vend. Forcat e sigurisë u thirrën sepse shumë protestues u afruan shumë pranë ndërtesës së parlamentit, tha policia. Qeveria konservatore tashmë ka dekretuar që vetëm njerëzit e vaksinuar mund të hyjnë në restorante dhe institucione kulturore.

Punonjësit në sektorin shëndetësor dhe kujdesi për të moshuarit gjithashtu do të duhet të vaksinohen në të ardhmen – përndryshe ata mund të lirohen nga punët e tyre dhe – për sa kohë që nuk janë vaksinuar – ata nuk do të paguhen.

Numri i infeksioneve të reja në Greqi është ngritur në qiell që nga fillimi i korrikut pas një relaksimi të gjerë. Ekspertët e koronavirusit e shohin shkakun kryesisht në jetën e natës dhe partit e të rinjve. Në ishullin e Mykonosit, ndalimi për të dalë natën midis 1 dhe 6 në mëngjes ka hyrë në fuqi tashmë prej katër ditësh.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Dendias: Nëse Turqia vazhdon me kërcënimet, do të ketë pasoja

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

Vrasja e kushëririt/Autori: Unë kam qëlluar, të lirohet nipi dhe vëllai

Në njoftimin zyrtar nga policia u tha se shtetasi Kastriot Hasalla u vetëdorëzua, për vrasjen e Romeo Hasalla, 30-vjeç, dy ditë më parë. Po...

“Vëllezërit rrahin drejtorin e Kadastrës”, Lame zbulon vendimin për pronat

Kreu i Kadastrës, Artan Lame, ka reaguar ndaj një lajmi ku thuhej se drejtori i Kadastrës së Elbasanit është dhunuar. Marrë shkas nga ky...

“Këta s’kanë turp”, mjeku rikthehet në detyrë pasi e shkarkuan

Mjeku Petrit Vargu, i shkarkuar nga detyra disa muaj më parë, do të rikthehet së shpejti në detyrë, pas vendimit të formës së prerë...