E mërkurë, 23 Shtator, 2020
24 C
Tirana

Greqi, protesta kundër mbipopullimit me migrantë

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Bilanci/ Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë humbur...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Vrau shoferin e fugonit me thikë në zemër, Arbër Kote nuk pranohet në burgun e Durrësit

Arbër Kote, i cili u arrestua pasi vrau me thikë në zemër shoferin e një fugoni, nuk është pranuar në paraburgimin e Durrësit. 26-vjeçari i...

Banorët e tre ishujve grekë organizuan një protestë të mërkurën kundër mbipopullimit të kampeve të refugjatëve, duke kërkuar veprime nga qeveria për të lehtësuar situatën.

Shumica e dyqaneve u mbyllën dhe shërbimet publike u pezulluan në ishujt Lesbos, Chios dhe Samos, ku disa kampe refugjatësh kanë dhjetë herë më shumë njerëz se sa kapaciteti i parashikuar.

Grupe ndërkombëtare të ndihmave i kanë kritikuar kushtet e jetesës në disa kampe në ishujt grekë. Protestuesit grekë kërkojnë mbylljen e porteve hyrëse si dhe shpërndarje më të barabartë të migrantëve në të gjithë vendin.

Protestat u organizuan nga guvernatorët dhe kryetarët rajonalë të bashkive të cilët iu drejtuan Athinës me kërkesat e tyre.

Rreth 10 mijë njerëz protestuan në tre ishuj grekë. Panagiotis Foudouris është një nga protestuesit në ishullin Lesbos: “Migrantët duhet të largohen. Nuk jemi racistë, por thjesht situata në Lesbos është tërësisht jashtë kontrollit. Vetëm vinë dhe nuk largohen.

Hapini kufinjtë që ata të shkojnë në Itali, Bullgari apo Gjermani. Mbyllni kufirin këtu se ishujt Lesbos, Chios apo Samos nuk mund të pranojnë më tepër”.

Zyrtarët lokalë thonë se protesta është një mesazh i fortë dhe i qartë se situata në ishujt e Egjeut verior nuk mund të tolerohet më tej nga banorët apo migrantët. Kostas Moutzouris është guvernator i Egjeut Verior: “Grumbullimi dhe bllokimi i kaq mijëra njerëzve në kushte të tmerrshme jetese nuk mund të vazhdojë. Është e papranueshme për njerëzimin. Degradimi i kushteve të jetesës në ishuj është i patolerueshëm pas grumbullimit të një turme kaq të madhe”.

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për refugjatët thotë se Greqia ka rreth 100 mijë migrantë ku 40 mijë prej tyre janë në ishuj. Kampi Moria në Lesbos është jashtëzakonisht i mbipopulluar. Me kapacitet për 3 mijë njerëz, aty strehohen 19 mijë migrantë, sipas të dhënave qeveritare.

Lexo edhe :   “Lufta” për mjekët/ Basha del në “revansh” ndaj Ramës, i pret që sonte në seli
Lexo edhe :   Tensionet me Greqinë në Mesdhe/ Macron dhe Erdogan nisin bisedimet, ja çfarë ka ndodhur

Ka njoftime për vdekje për shkak të aksidenteve, sëmundjeve apo dhunës. Farhd është migrant nga Afganistani: “Për një familje është shumë e vështirë të shkosh në banjë natën. Është shumë e rrezikshme”.

Edhe migrantët kanë organizuar protesta. Të premten e kaluar ata protestuan në Moria, ku një migrant nga Jemeni ishte qëlluar për vdekje me thikë. Greqia u ka bërë thirrje vendeve evropiane që të ndihmojnë në lehtësimin e barrës. Giorgos Koumoutsakos është Ministër për Migracionin dhe Politikat e Azilit në qeverinë e Athinës:

“Evropa ka nevojë urgjente për një politikë të përbashkët për nevojat e reja”.

Franca ka ofruar të ndihmojë Greqinë për të organizuar fluturimet që do të riatdhesojnë individët që u është refuzuar azili. Laurent Nunez është Zëvendës Ministër i Brendshëm i Francës:

“Me ndihmë nga Frontex, do të mund të organizojmë fluturime franko-greke, që është diçka shumë e rendësishme, është një masë e rëndësishme”.

Migrantët nga Afrika, Azia qendrore dhe Lindja e Mesme shpesh kalojnë përmes Turqisë në udhtëimin e tyre drejt Evropës dhe ishujt grekë pranë Turqisë janë porta e parë hyrëse drejt Evropës, shkruan “Voa”.

Ndërsa shtohet numri i vendeve evropiane që mbyllin kufijtë për migrantët, ata mbeten në Greqi duke u bërë një barrë e rëndë për vendin e vogël mesdhetar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Procesi “Hajdari” ka nevojë të rigjykohet bazuar mbi motivin e vrasjes

Nga Mero Baze Ka një ngazëllim pa kuptim, lidhur me lajmin se Prokuroria ka vendosur të thërrasë si dëshmitar në gjyqin ndaj Izet Haxhisë, Sali...

Rritja e pagave të mjekëve e infermierëve, Denaj tregon se kur do të kalojë vendimi

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Anila Denaj, ka deklaruar se rritja e pagës së mjekëve dhe infermierëve do të bëhet në masën 40%. E ftuar...

Iu sekuestrua makina e blinduar, reagon ish-drejtori i Policisë së Elbasanit

Ish-drejtori i Policisë së Elbasanit, Edmond Koseni, ka reaguar pas shoqërimit të djeshëm në Polici dhe sekuestrimit të makinës së blinduar. Në një prononcim për...

​Britania planifikon të infektojë qëllimisht kandidatët për vaksinën anti-Covid

Gazeta britanike “Financial Times” bën me dije se në ditët në vijim do të zhvillohet një provë klinike në Britaninë e Madhe. Sipas gazetës, gjatë...

Erdogan telekonferencë me Mitsotakis për zgjidhjen e krizës

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan dhe kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, do të zhvillojnë një telekonferencë, pas komunikimit me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kreun e...