E premte, 24 Shtator, 2021
13.5 C
Tirana

Greqi/ Kush nuk vaksinohet, ikën nga puna

Nga sot hyn në fuqi masa e pezullimit nga puna për punonjësit e pa vaksinuar në sistemin shëndetësor në Greqi. Rreth 10 mijë punonjës të këtij sektori nuk e kanë marrë ende vaksinën. Me ligjin e ri, bluzat e bardha do të pushohen nga puna si për mbrojtjen e tyre ashtu edhe për shëndetin e pacientëve për të cilët kujdesen.

Për rrjedhojë pritet që të shkaktohen boshllëqe në sistemin shëndetësor, të cilat pritet të përcaktohen me saktësi në 48 orët e ardhshme. Qeveria ka hartuar një plan që përcakton si do të vendosen infermierët dhe mjekët e vaksinuar, në mënyrë që të plotësohen boshllëqet e krijuara në disa qendra shëndetësore.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pesë masat e tjera të reciprocitetit të Kosovës ndaj Serbisë

Aplikimi i masës së reciprocitetit për targat e automjeteve të Serbisë që hyjnë në Kosovë, nuk është vendimi i parë që autoritetet e Kosovës...

Kush do ta marrë PD-në dhe pse kjo është pyetje koti

Nga: Ermal Hasimja Shqipëria ka opozitë politike në mes të një konflikti vëlla (babë) vrasës dhe një opozitë morale të shpërndarë në universitete, media, kafe...

Qalaj: Situatë e tensionuar në veri, protesta udhëhiqet nga Lista Serbe

Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj, e ka konsideruar të tensionuar situatën në veri të vendit. Reagimi i tij ka ardhur pas vendimit...

Ndryshimi mes katarsisit të Fatos Nanos dhe Sali Berishës!

Nga: Alfred Peza Ditët e fundit në rrjetet sociale janë rikthyer çuditërisht, disa nga momentet më të paharrueshme të KPD-së së famshme të dhjetorit 2001,...

Ish-presidenti i Katalonjës arrestohet në Itali

Udhëheqësi separatist katalanas, Carles Puigdemont, është arrestuar në Itali me një urdhër arresti spanjoll. Spanja e ka akuzuar atë për kryengritje për një referendum...