E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Goditi Macron me shuplakë, gjykata franceze dënon 28-vjeçarin

Një gjykatë franceze dënoi me 18 muaj burg 28-vjeçarin Damien Tarel, i cili goditi me shuplakë Presidentin e vendit, Emanuel Macron.

Ai u akuzua për “sulm ndaj një zyrtari publik”, një vepër penale që dënohet maksimalisht me 3 vite burg dhe një gjobë prej 45 mijë euro, por Gjykata vendosi ta dënojë vetëm me 4 muaj burg, shkruan France 24.

Gjatë seancës, Tarel i tha gjykatës në Valence se e kreu atë veprim, për shkak të qeverisjes në Francë nga Presidenti Macron.

Disa ditë përpara vizitës së Macron në rajonin e Drome, Tarel ai kishte menduar të hidhte një vezë ose një krem mbi kreun e shtetit, por e gditi me shuplakë.

Në reagimin e tij, Macron tha se është mirë dhe se ngjarja tashmë është e izoluar. Sipas tij, nuk duhet lejuar që këto ngjarje me individë shumë të dhunshëm të kapin debatin publik pasi nuk e meritojnë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...