E hënë, 16 Maj, 2022
25.5 C
Tirana

Gjyqtarja e Tik-Tokut del para Vetting-ut, kërkon mos vlerësimin e video-ve

Gjyqtarja e Elbasanit, Enkeleda Kapedani, është përballur dje me Komisionin e Pavarur të Kualifikimit. Kapedani është pezulluar nga detyra prej Këshillit të Lartë Gjyqësor, për shkak të një procedimi disiplinor të hapur nga Inspektori i Lartë i Drejtësisë, ILD, pas publikimit në TikTok të disa videove të filmuara në zyrë dhe teksa drejtonte makinën.

Vettingu

Procesi i Vettingut për Kapedanin po kryhet nga trupi gjykues i kryesuar nga Genta Tafa Bungo, me relatore Brunilda Bekteshin dhe anëtare Pamela Qirkon. Në cilësinë e vëzhguesit ndërkombëtar ishte i pranishëm Gerrit Sprenger. Në kriterin e pasurisë, anëtarët e Komisionit dhe përfaqësuesi i ONM, u ndalën gjatë me pyetje lidhur me transaksionet e kryera nga bashkëjetuesi i subjektit, në blerjen dhe shitjen e një kamioni. Bekteshi sqaroi se bashkëjetuesi i saj e kishte blerë kamionin për 950 mijë lekë në vitin 2016 dhe e kishte shitur disa muaj më pas në vlerën e 32 mijë eurove. Në fillim të vitit 2017, është nënshkruar një kontratë huadhënie nga bashkëjetuesi në shumën 28 mijë euro. Sipas relatores, transaksioni dukej i dyshimtë, për shkak të diferencës së çmimit të blerjes me atë të shitjes. Për rrjedhojë, në analizën financiare të vitit 2016 është përfshirë si e ardhur vetëm çmimi i blerjes 950 mijë lekë, dhe ka rezultuar pamundësi financiare për dhënien e huasë. Kapedani i kundërshtoi konstatimet e KPK lidhur me dyshimet e ngritura për diferencën e çmimit të shitjes së kamionit.

Videot në TikTok

KPK ka folur edhe për regjistrimin e videove në TikTok, se cënojnë etikën e gjyqtarit gjatë ushtrimit të detyrës. Ajo i ka kërkuar KPK-së që të mos vlerësojë videot në TikTok. Në fund të seancës, Enkeleda Kapedani kërkoi konfirmimin në detyrë. KPK njoftoi se seanca e radhës do të zhvillohet më datë 19 nëntor, ora 09:30.

Më 7 qershor të këtij viti, KLGJ vendosi pezullimin nga detyra të kryegjyqtares Enkeleda Kapedani deri në përfundim të hetimeve, pas videove të publikuara në Tik-Tok. Ajo sfilonte në ambientet e Gjykatës se Elbasanit. KLGJ ka pranuar kërkesën e ILD për hetimin për pezullimin e saj, për shkelje me argumentin se ka diskretituar figurën e një gjyqtari.

Kapedani u emërua kryetare e Gjykatës së Elbasanit në 30 shtator 2020. Në dhjetor 2019, ajo bëri bujë në media pasi ka liruar nga burgu Viktor Ymerin e bandës së Gaxhait, e ndërsa mori vëmendje pas publikimit të videove në TikTok, teksa sfilonte në Gjykatën e Elbasanit dhe me këngët “Mafia Mafia”. Në seancën e Këshillit të Lartë Gjyqësor (KLGJ), Kapedani është shprehur se e gjitha është një sulm ndaj saj, për t’i shkatërruar karrierën.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Strategjia detare 2035

NGA GJENERAL PIRO AHMETAJ Shqipëria jonë është e bekuar me mbi 450 km vijë bregdetare, ndërsa hapësira e interesave detare (det i brendshëm dhe territorial)...

Deklaratat për SPAK/ Hajdari: Politika të qëndrojë larg drejtësisë, “peshqit e mëdhenj” janë në rrjetë

Në daljet e fundit për mediat, kryeministri Rama është shprehur se po pret me padurim që SPAK-u të godasë nga të katër anët. Duket...

Plagoset ish kandidati për kreun e PS-së, ngjarja në lokalin e reperit të njohur

Ish-kandidati për kreun e Partisë Socialiste në Durrës, Ardit Kërtusha, është plagosur me armë zjarri mesditën e sotme. Ngjarja ka ndodhur në një lokal në...

Gazeta austriake zbulon skandalin e madh, stafi i Metës vihet në lëvizje. Ja çfarë do ndodhë

Presidenca ka reaguar pas artikullit në gazetën austriake "Kronen Zeitung", duke i cilësuar si shpifje dhe gënjeshtra të fabrikuara. Reagimi është përcjellë nga ana...

SPAK mes PD dhe PS

Dikur PD e drejtuar nga Lulzim Basha nuk besonte te SPAK, por më pas jo vetëm depozitoi disa denoncime por kërkoi i pari që...