E hënë, 27 Shtator, 2021
20.5 C
Tirana

Gjykata Kushtetuese rrëzon Kuvendin: Mandatet nuk mund të zëvendësohen

Mandatet e deputetëve nuk mund të zëvendësohen në bllok me emrat që janë në listat pritëse. Ky është vendimi i marrë nga Gjykata Kushtetuese në vitin 1993, kur 3 deputetë të Partisë Socialiste kërkonin mandatin e deputetit.

Në vitin 1993, tre kandidatë për deputetë të PS-së, ishin ankuar në Kushtetuese në lidhje me vendimin e Kuvendit të Shqipërisë.

Arben Demeti, Preç Zogaj e Shahin Kadare kërkonin që të bëheshin deputetë, por Kuvendi nuk e kishte miratuar. Pas padisë në Kushtetuese, edhe kjo e fundit me vendim unanim ka vendosur të rrëzojë kërkesën e tyre.

‘Rrëzimin e kërkesës së Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste dhe të kërkuesave Arben Demeti, Preç Zogaj e Shahin Kadare’, thuhet në vendimin e Gjykatës Kushtetuese të siguruar ekskluzivisht nga SYRI.net.

Shumëkush nga lexuesit apo juristët e partive mund të shprehet se ky është një vendim i vitit 1993, por duhet të theksojmë se ky është vendim i Gjykatës Kushtetuese dhe janë vendime që përdoren si precedentë, të cilët nuk mund të ndryshohen.

Një Gjykatë Kushtetuese nuk mund të marrë dy vendime të ndryshme për të njëjtin objekt gjykimi, kështu që vendimi është i detyrueshëm edhe sot.

E zëvendësimi i deputetëve të opozitës me emrat që ndodhen në listë, është anti kushtetues dhe i paligjshëm edhe sot./ syri.net

ImageImageImageImage

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha, nga Ryersoni tek Yuri Kim

Nga: Mentor Kikia Zhvillimet që po ndodhin tani në politikën shqiptare janë më të rëndësishmet që kanë ndodhur që nga vitet 1990-1992. Dhe kanë për...

Bërnabiq: BE nuk po bën asgjë, ose fare pak për situatën në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Bashkimi Evropian, në këtë moment, “nuk po bën asgjë, ose po bën fare pak” në lidhje me...

Dojna Mema i bashkohet ‘Big Brother Vip’, zbulohet pozicioni që i është besuar

“Big Brother Vip” starton në fillim të tetorit. Edhe ky edicion do të drejtohet nga Arbana Osmani. Revista “Vip Magazine” ka zbuluar se Dojna Mema...

Asnjë i dënuar për atentatin tek ‘Komuna e Parisit’, lihen të lirë dajë e nip

Viktor Marku dhe Sebastian Mali, të cilët akuzoheshin për vrasjen e Hekuran Billës, janë liruar nga qelia. Me vendim të Gjykatës, nga ‘arrest me...

“Qeveritë të takohen më shpesh”, akademiku Rexhep Qosja mesazh Ramës dhe Kurtit

Në ceremoninë e vlerësimit nga Edi Rama me titullin “Kordoni i Madh me Yllin e Medaljes”, të zhvilluar në Prishtinë, akademiku i njohur Rexhep...