E diel, 12 Korrik, 2020
23 C
Tirana

Gjykata jep masë sigurie për biznesin e Rinasit, drejtori i TIA nuk e njeh dhe bën vetëgjyqësi

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

“Stop” i rikthehet çështjes së TIA-s dhe drejtorit gjermanConstantin von Alvensleben, pasi ky i fundit nuk do t’ia dijë për ligjet në Shqipëri.

Pak kohë më parë treguam me fakte se drejtori detyronte bizneset e aeroportit të rrinin hapur, kur institucionet shtetërore kishin dhënë urdhër për mbyllje për shkak të pandemisë.

Së fundi disa biznese janë në gjyq me drejtorin e aeroportit, për shkak të veprimeve abuzive nga ana tij. Argjendari “Gjikondi” e libraria “Adrion” nuk do të jenë më në hapësirat e aeroportit të Rinasit.

Madje Constantin von Alvensleben, bën vetëgjyqësi me një subjekt privat, i cili është drejt përfundimit të kontratës me TIA-n. Pa pritur vendimin e gjykatës Kostandini ka nisur çmontimin e lokalit të biznesit në fjalë.

Gazetari: Ku i more këto zotëri? Kush të dha urdhër?

Punonjës i TIA: Po ku di unë, unë shofer jam. Mos më ngatërro mua me atë punë.

Për këtë akt që konsiderohet si vetëgjyqësi, “Stop” iu drejtua administratës së Tirana International Airport, por edhe personalisht drejtuesit të TIA, Constantin von Alvensleben.

Gazetari– Arlinda, të lutem! Më jep vetëm një sqarim! Pse po bëni vetëgjyqësi me këto dy-tre biznese?

Arlinda Çausholli-Nuk mendoj, që..

Gazetari– Jo, ja,karriget ne i kemi filmuar, ju i keni hequr…

Arlinda Çausholli– Ne ndryshuam, ndryshuam..

Gazetari– Arlinda, të lutem! Mund ta sqarojmë?

Arlinda Çausholli-Nuk do jap asnjë koment, do ta sqaroj një  moment  tjetër…

Gazetari– Po kur? Kur? Kur t’i hiqni?

Arlinda Çausholli– Kur të kem unë dëshirë, si mendon ti?…

Gazetari– Pse është me dëshirë ë..?

Arlinda Çausholli– Po, po, është me dëshirë.

Gazetari– Po mbani përgjegjësi penale pra.

Arlinda Çausholli– Okej! A ka mundësi të lutem?

TIA vendos rregulla për gazetarët, për median, ndërkohë që vetë rregullat nuk i zbaton. Vetë drejtuesi i TIA, Constantin von Alvensleben dhe administrata e tij ka qenë brenda terminalit të Rinasit pa mjetet mbrojtëse, maska dhe doreza, ndërkohë që për mediat ai e kërkon këtë lloj standardi.

Punonjës i aeroportit –Vendos maskën, dorezat dhe mund të kalosh!

Gazetari-Nga kush është urdhër?

Punonjës i aeroportit– Urdhri është nga drejtuesi. Kaq!

Gazetari-Kur nuk e zbaton drejtuesi, ça kërkon te të tjerët?

Punonjës i aeroportit– Atëherë mund të futesh dhe ta pyesësh drejtuesin!

Gazetari- Po!

Gazetari-Përshëndetje! Ku e keni maskën?

Constantin von Alvensleben– Duhet të largoheni nga ky terminal!

Gazetari– Pse?

Arlinda Çausholli– Të lutem zotëri! A ka mundësi, të lutem?

Gazetari-Po jo, se jemi media dhe do pyesim diçka.

Arlinda Çausholli -Jo nuk ka problem. Për momentin s’do me fol ai, se nuk është mee…

Gazetari-S’do me fol. Po ku e ka maskën, se ai…?

Arlinda Çausholli–S’do me fol thashë për momentin.

Gazetari-Si s’do me fol? Janë rregulla moj zonjë, maskë, doreza, ku  janë? Kur i kërkoni te të tjerët, pse ju s’i keni? Çfarë keni ju më tepër se ne?

Arlinda Çausholli-Tashti të lutem..!

Gazetari– Çfarë keni ju më tepër se ne ë…?

Arlinda Çausholli– Të lutem..! Të lutem kaloje zotërinë jashtë!

Gazetari– Jo, jo! Mos më prek!

Punonjës i aeroportit –Nuk po të prek unë. Të lutem, mund të dalësh jashtë?

Gazetari –S’dua..,s’dua, ore, nuk ka drejtuesi i TIA, Kostandini.

Punonjës i aeroportit -Nuk më intereson drejtuesi i TIA.

Gazetari-Si nuk të intereson?

Punonjës i aeroportit – Të lutem qëndro një metër distancë, se pa maskë e pa doreza, nuk mund të futesh në terminal. Dakord?

Gazetari –Si? Po këta?

Punonjës i aeroportit -Ai është drejtues dhe është muhabet tjetër.

Gazetari – Po si është drejtues? Ça ka ai? Është imun nga virusi?

Punonjës i aeroportit -Të lutem qëndro aty!

Të nesërmen, ashtu siç duket edhe nga pamjet, TIA e bëri vetëgjyqësinë. Kur jemi para faktit që konflikti i subjekteve private dhe TIA është në gjykatë dhe Gjykata nuk është shprehur akoma. Ky është një akt i paprecedentë i vetëgjyqësisë dhe urdhrit të drejtuesit të Tirana International Airport, i cili nuk do t’ia dijë fare për ligjet shqiptare.

Atë që ka konstatuar emisioni “Stop” në lidhje me veprën e vetëgjyqësisë së drejtorit të TIA-s, Constantin von Alvensleben, gjykata ka pranuar kërkesën e biznesit të dëmtuar për masë sigurie dhe urdhëron TIA –n që të mos lëvizë asnjë pajisje të biznesit deri në gjykimin e themelit të problemit.

Në dijeninë e emisionit “Stop”, janë disa çështje penale të regjistruara në emrin e Constantin von Alvensleben në Prokurorinë e Tiranës dhe në Krimin Ekonomik dhe jemi gjithë sy e veshë se çfarë do të vendosin institucionet e drejtësisë për këto shkelje që ka bërë gjermani. /tvklan.al

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...