E premte, 23 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Gjykata e Lartë e BE-së lë hapësirë ​​për ndalimin e shamisë nga punëdhënësit

Gjykata Evropiane e Drejtësisë (CJEU), në një vendim të enjten, la derën e hapur për punëdhënësit e BE-së që të vendosë ndalimin e shamisë në vendin e punës, por tha se kjo duhet të justifikohet nga një nevojë e mirëfilltë dhe duhet të mbajë parasysh kontekstin specifik kombëtar.

Vendimi i Gjykatës së Lartë të BE-së ka të bëjë me çështjen e dy grave myslimane në Gjermani që çuan punëdhënësit e tyre në gjykatë pasi këta të fundit u thanë që të mos mbanin shami, të cilën shumë gra myslimane e shohin si një element kryesor të besimit të tyre.

Gjykata e Drejtësisë konfirmoi se ky ndalim ishte lejuar sipas ligjit të BE-së me kusht që të zbatohej në mënyrë uniforme për të gjitha besimet fetare. Për shembull, nga një i krishterë mund të kërkohet gjithashtu të heqë një gjerdan.

Sidoqoftë, punëdhënësit që dëshirojnë të zbatojnë këto rregulla për stafin e tyre duhet të kenë një “nevojë të mirëfilltë për të paraqitur për shembull një imazh neutral ndaj klientëve ose për të parandaluar mosmarrëveshjet shoqërore”, tha një njoftim për shtyp i gjykatës.

Vendimi tani do të kthehet në gjykatat gjermane për vendimet përfundimtare për të dy çështjet, bazuar në udhëzimet e së enjtes mbi ligjin e BE, të siguruar nga gjyqtarët e Luksemburgut.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...