E enjte, 6 Gusht, 2020
27 C
Tirana

Gjykata e Krujës liron të dënuarin me burgim të përjetshëm

Më të lexuarat

‘Bejruti qytet fantazmë’/Babai fsheh fëmijën poshtë tavolinës, prifti tmerrohet gjatë meshës

Pamje të rënda janë shpërndarë në media, duke demostruar momente prekëse sesi e përjetuan njerëzit shpërthimin në kryeqytetin libanez. Në një video të postuar...

“E bëmë për nderin e familjes, vinte tek e afërmja jonë”, vëllezërit zbardhin konfliktin me taksistin 71-vjeçar

Vëllezërit Shera kanë pranuar vrasjen e taksistit 71-vjeçar, ndërsa kanë thënë se ishin përpjekur që të zgjidhnin një konflikt. Dy vëllezërit Arsil dhe Sajmir Shera...

Meta dekreton me shpallje 4 ligje të qeverisë

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar sot me shpallje 4 ligje të miratuara nga Kuvendi i Shqipërisë. Me anë të një njoftimi, Presidenca bën me dije...

Këta janë dy vëllezërit që vranë taksistin 71-vjeçar, ja çfarë iu gjeti policia gjatë kontrollit të befasishëm 

Arsil dhe Saimir Shera janë të dyshuarit kryesor për vrasjen e taksistit 71-vjeçar, Abdulla Budlla. Policia thotë se arrestuan 32-vjeçarin Sajmir Shera, i dënuar...

VIDEO/ Shpërthim masiv në Bejrut, shkatërrohen ndërtesa të tëra

Një shpërthim masiv ka tronditur ditën e sotme Bejrutin. Shpërthimi ka qenë aq i madh saqë ka shkatërruar ndërtesat që ndodheshin afër, duke ngritur...

Shqipëria regjistron bilancin më të rëndë që nga shpërthimi i pandemisë

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 6 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht nuk e kanë fituar dot betejën...

Bejruti u godit nga një raketë? Videoja që nxjerr fakte tronditëse

Autoritetet në Bejrut ende nuk e kanë të qartë plotësisht se çfarë e shkaktoi tragjedinë. Bëhet fjalë për më tepër se 130 të vdekur,...

Kosovë/ Në kulmin e pandemisë, infermierët dalin në protestë

Në kulmin e pandemisë, disa infermierë kanë dalë duke protestuar në Kosovë. “Kërkesa jonë, e drejtë dhe direkte është që nga 18 euro (për ndërrimin...

“Nuk e ka zakon malësori të tallet me vdekjen e dikujt”, qytetari bën ‘për një lek’ Berishën

Kreu i qeverisë Edi Rama, postoi disa vargje në rrjetet sociale, për të nderuar nënën e tij. Ish-kryeministri Sali Berisha akuzon Ramën, që nuk...

Imazhet satelitore tregojnë katastrofën e vërtetë të shpërthimit në Bejrut

Imazhet satelitore japin një pasqyrë më të qartë të shtrirjes së vërtetë të shkatërrimit në Bejrut pasi një depo e mbushur me kimikate të...

Në Shqipëri, Gjykata e Krujës vendosi sot, pas një procesi që ka zgjatur disa muaj, të lirojë nga burgu, Endrit Doklen, i njohur ndryshe si kreu i Bandës së Durrësit, i cili vuante dënimin me burgim të përjetshëm.

Kërkesa për lirimin nga burgu, e paraqitur nga avokatët e Dokles, ishte kundërshtuar me forcë nga Prokuroria, e cila siç bëri të ditur sot dhe në një deklaratë për rastin, “ka kërkuar përjashtimin e gjyqtares së çështjes me arsyetimin se i njëjti trup gjykues ka dhënë vendime në favor të kërkuesit, kërkesë e cila nuk është pranuar nga gjykata”.

Sipas vendimit të Gjykatës, Dokle është liruar me kusht, duke e “vënë në provë për një periudhë prej 5 vitesh vjetësh. Ai detyrohet që gjatë kohës së provës të mos shoqërohet me persona të caktuar kryesisht me të dënuar apo bashkëpunëtorë të veprës penale, të mos zotërojë, mbajë apo përdorë armë si dhe të mbajë kontakte me Shërbimin e Provës”.

Dokle ndërkohë ka paraqitur në Gjykatë dhe një kontratë punësimi pranë një kompanie ndërtimi, pasi të kalojë një periudhë prove prej 3 muajsh.

Ai u arrestua në 2005 dhe u cilësua fajtor për disa krime të rënda, ndërkohë që gjatë qëndrimit në burg, mori dhe një tjetër dënim për trafik droge, pasi u provua se drejtonte një grup kriminal nga qelitë e burgut. Ai konsiderohet përgjegjës për disa vrasje të ndodhura pas vitit 1998 në qytetin e Durrësit.

Nuk dihen ende argumentet ligjorë të përdorur nga Gjykata për krimin me kusht të Dokles, shkruan “Voa”.

Në deklaratën e saj prokuroria shprehet se “ka mbajtur qëndrimin e plotë për rrëzimin e kërkesës, me arsyetimin se jo vetëm se nuk plotësohen kushtet ligjore, por edhe se nuk ekzistojnë të provuara arsyet e veçanta që kërkon norma.

Të gjitha kundërshtimet në lidhje me shkeljet procedurale si dhe zbatim të gabuar të ligjit. Prokuroria Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Krujë do t’i parashtrojë në ankim brenda afatit ligjor”, saktëson njoftimi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Familjarët e pacientëve, të grumbulluar përpara Infektivit! Reagon QSUNT

Pas publikimit nga Presidenti Ilir Meta, por dhe nga mediat, të imazheve ku shfaqen familjarët e personave të prekur nga COVID-19 të grumbulluar përpara...

Tirana “blindon” mbrojtjen, vjen maqedonasi Toshevski

Tirana konkretizoi një tjetër përforcim në prag të nisjes së përgatitjeve për Kupat e Evropës. Pas afrimit të Ardit Tolit nga kampionati grek, bardheblutë firmosën...

Ndryshimet kushtetuese, PS: Listat e hapura, vendim i pakthyeshëm

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla nga Saranda theksoi se listat e hapura janë një vendim i pakthyeshëm. Ai u shpreh se opozita...

6 pacientë humbin jetën në Shqipëri! Ja sa raste të reja u regjistruan

Gjatë 24 orëve të fundit, 6 pacientë kanë humbur jetën si pasojë e koronavirusit në Shqipëri, ndërsa janë konfirmuar 127 raste të reja. “Fatkeqësisht nuk...

Aksident i frikshëm gjatë Turit të Polonisë, çiklisti përfundon në koma

Çiklisti Fabio Jakobsen është në gjendje kome pasi të mërkurën u përfshi në një aksident në garën e fundit të Turit të Polonisë. Holandezi u...