Kryesore

“Gjuaje Ahmed!” Video e rrallë, xhihadistët shqiptarë eleminojnë ”live” ushtarë sirianë

               Publikuar në : 17:29 - 10/02/19 Enno

Një video me përmbajtje të pabesueshme ka nisur të qarkullojë në internet qysh nga dita e djeshme. Lajmi është emetuar nga një faqe në internet që duket se mbështet luftën e kurdëve për vetëvendosje. Në video duken një grup luftëtarësh që shënjestrojnë dy ushtarë armiq dhe i godasin me një top të lehtë apo granatahedhës. Grupi duket se në përbërje ka shqiptarë të Kosovës, të cilët dëgjohen të përdorin gjuhën e tyre të nënës në momentet kur hapet zjarr.

Video shoqërohet me postimin që thotë: “Një grup xhihadist shqiptar Xhemati Alban (Kosovë?) duke shënjestruar ushtarë të regjimit sirian në Jabal Akrad (malet kurde) të Latakias. Ky është një grup i lidhur me AK (Al Kaeda-n) në Siri.”

Video i rrëfen qartë të gjitha të dhënat, porse nuk është bindëse sa i përket kohës kur është realizuar. E emetuar pikërisht në kohën kur ISIS dhe grupime të tjera terroriste në Siri janë në ditët apo orët e fundit të ekzistencës për shkak të fushatës së fundit të Aleatëve, ka shumë të ngjarë që filmimi të jetë i vjetër.

Përgatiti: TIRANA TODAY

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT